Ak si unavený a ideš do fitka polozívajúci, nenabudený – aký výkon podáš? Možno tam radšej ani nechoď alebo zvoľ inú aktivitu. Máš spomalené reakcie a môžeš sa viac mýliť – čo môže viezť k zraneniu. Stále môžeš dať maximálnu váhu, ale unavíš sa skôr. Je to kvôli tomu, že keď si unavený, telo má problém s metabolizmom glukózy (čo je primárny zdroj energie, ak nie si v ketóze). Hormóny ako testosterón a IGF–1 – ktoré sa podieľajú na svalovom raste – sú tvorené menej. Počas nekvalitného a krátkeho spánku sa nedostatočne vyplavuje kortizol, čo predlžuje dobu v katabolizme (rozpad svalovej hmoty).
Porovnávala sa napr. dĺžka spánku u chlapcov a dievčat na čínskej univerzite a ako to ovplyvňuje ich športový výkon a BMI. Zistilo sa, že zlá kvalita spánku a znížený celkový čas spánku boli spojené s nižšou výkonnosťou pri hodnotení telesnej zdatnosti spojenej so zdravím a vyšším BMI. U basketbalistov sa zasa zistilo, že keď spali namiesto 6,5 hodiny až 8,5 hodiny, zlepšili svoj čas pri šprintoch a hádzali viac trojok.
Športovci majú omnoho lepší spánok než nešportovci. Na meranie kvality spánku sa často využíva Pittsburgh Sleep Quality Index (vyzerá takto). Podľa neho je napr. aj tento výsledok – pravidelné cvičenie v dlhom horizonte sa odporúča pre lepšie zdravie a život bez stresu, úzkosti a depresie, a tiež pre normálnu funkciu mozgu a emočnú stabilitu. Spánok teda ovplyvňuje cvičenie a cvičenie ovplyvňuje spánok. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spánku. Na druhej strane, nedostatočný spánok zvyšuje riziko zranenia pri cvičení (kvôli horšiemu sústredeniu a skoršiemu unaveniu sa). Cvičenie dokonca môže pomôcť s chronickou nespavosťou. Zatiaľ sa nevie, aká aktivita, v akom trvaní, ale výskumy sú v tomto veľmi zaujímavé. Ďalej, po 4 až 24 týždňoch cvičenia dospelí s nespavosťou zaspali rýchlejšie, spali o niečo dlhšie a mali lepšiu kvalitu spánku ako v období, keď ešte necvičili. Vzorka s viac ako 2600 mužmi a ženami vo veku 18 – 85 rokov zistila, že 150 minút miernej až intenzívnej aktivity týždenne, čo je národná smernica, prinieslo 65% zlepšenie kvality spánku. Ľudia tiež hovorili, že sa počas dňa cítili menej ospalí v porovnaní s ľuďmi s menšou fyzickou aktivitou. To isté platilo pre kŕče v nohách počas spánku a problémom sústredenia sa.
Review z roku 2018 hľadal v 17 štúdiách s pojmami “nedostatočný spánok, silový tréning a výkon a fyziologické výsledky” možné súvislosti. Spánková deprivácia má malý vplyv na maximálny silový výkon počas cvičenia. Avšak unavíš sa skôr a niekoľko dní bez poriadneho spánku má za následok zníženie sily vo viac-kĺbových cvikoch (komplexné, ako drepy, mŕtvy ťah, bench press), ale jedno-kĺbové zostali na rovnako. Problém hľadali v nedostatočnej motivácii tých, ktorí nespali poriadne. Za krátkodobé riešenie dali príjem kofeínu alebo tréning v skupine (hecovačky). Avšak dlhodobo to vie vyriešiť len kvalitný spánok.
Jednoducho, tak ako atléti potrebujú viac kalórií (keďže trénujú), logicky potrebujú aj viac spánku.