Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Projekt Stepan. 3-mesačná premena

Projekt Stepan. 3-mesačná premena

Pred troma mesiacmi (13.3.2019) za mnou prišiel Stepan s tým, že niečo musíme robiť, lebo jeho zdravotný stav sa vymykal kontrole.

Minulosť a začiatočný stav

V mladosti bol jeden z top 3 tanečníkov vo svojej krajine a bol v perfektnej kondícii. Neskôr sa však presťahoval na Slovensko za prácou. Sedavý a málo aktívny lifestyle sa podpísali na tom, že sa váha časom vyšplhala až na takmer 3 cifry. 
To by ešte nebolo to najhoršie. Stepana však trápil vysoký tlak, dokonca bral lieky na jeho zníženie. Pri trochu väčšej aktivite sa mu krútila hlava a bolo mu nevoľno. CHCEL s tým preto niečo robiť.

Tréning

Nastavili sme tréningový plán na 2 spoločné silové tréningy za týždeň (aby popri strácaní váhy nestratil aj svalovú hmotu) a 2x kardio (kvôli zlepšeniu činnosti kardio-vaskulárneho systému). Kvôli operáciám kolien bol tréning spodnej časti tela zostavený len z cvikov, ktoré ich menej zaťažujú.

Strava

Čo sa týka stravy, prvé tri mesiace sme fungovali len na RACIONALIZÁCII stravy. 
Prešiel z jedenia pol kila (naozaj😅) pistácii vo dvojici pred telkou na cca hrsť orechov denne.
Prešiel teda z myslenia “ale veď to je zdravé” na „ale ajtak majú nejakú kalorickú hodnotu, a nemalú.“
Celá premena je bez žiadnej diéty a dokonca ani počítania kalórii. Proste to nebolo za potreby. Váha stále išla tam, kde sme chceli. Jedol rozumne a pritom sa nijak neobmedzoval v normálnom živote. Bol na dovolenke, hýbal sa, užíval si. Pochopil kalórickú hodnotu jedál a sem-tam si s kľudom dal na čo mal chuť.

Stepan nikdy nepovedal tréningu nie, makal, sústredil sa. Vždy si odkrútil (takmer doslova) aj kardio, úplne sám. Aj keď boli horúčavy. Aj keď mal po práci. Aj keď sa mu možno nechcelo.

No a výsledky? Brutálne. 

1.Diagnostická váha

Sledujem hlavne telesný tuk a kostrové svalstvo, ako hlavné faktory pri zmene telesnej kompozície:

-13.3.2019
Váha – 96,95 kg
Telesný tuk – 29,3% 
Kostrové svalstvo – 40,3%

-13.6.2019
Váha – 88,50 kg (-8,45 kg) 18.6. ráno bolo nameraných pod 87 kg, čo je rozdiel takmer 10 kg!
Telesný tuk – 23,3% (-6%, takmer 8 kg!!!)
Kostrové svalstvo – 43,7% (+3,4% )

Ďalšie hodnoty ako BMI, percento vody v tele, viscerálny tuk či metabolický vek sa zlepšili taktiež.
Aj z grafov vidno, že priebeh premeny nemusí byť lineárny. Na ceste sú nejaké výchylky bežné. Treba ale pokračovať stále dopredu. 

2. Merania s metrom

*-meraná partia – 13.3. > 13.6. (rozdiel)

-prsia – 114 > 108,5 (-5,5 cm)
-boky – 104 > 95 (-9 cm)
-pás – 108 > 102 (-6 cm)
-stehno – 60 > 59 (-1 cm) 
-lýtko – 43 > 43 (0 cm)
-biceps – 31 > 31 (0 cm) 
Takmer žiadne zmeny na končatinách nám vôbec nevadia. Nohy má prirodzene silné (z tanca) a ruky sa mu začínajú pekne formovať. Najviac tuku drži v oblasti trupu, z ktorej krásne ubudlo.

stepan premena
3.Problémy s tlakom

Kardio bolo zamerané na udržanie heart rate na rovnakej hladine po určitú dobu. Po čase zvýšil záťaž (sklon) a rýchlosť o polovicu. 
Stalo sa len raz, že mi zrušil tréning. Bolo to preto, že mu prišlo zle z nízkeho tlaku. Doktor mu povedal, že jeho fyzicky stav sa zlepšil natoľko, že sa jeho tlak stabilizoval na normále a lieky sú pre neho už príliš silné. Nikdy som sa netešil viac zo zrušeného tréningu. 

4.Problémy s kolenami

Po istej dobe šiel na magnetickú rezonanciu, kde sa mu pozreli na kolená. Zistili, že mal predtým ochabnuté svaly v okolí kolena, čo spôsobovalo bolesť pri / po námahe. Cvičením sa to zlepšilo a mohli sme ďalej použiť širšiu škálu cvikov.

Výsledky nad výhovorky

Aj on má svoju prácu, manželku, povinnosti, kamošov, záujmy a ďalšie veci, na ktoré sa môžeš vyhovoriť. 
Jediné čo ale nemá sú výhovorky. Radšej má výsledky.

Toto sú ešte len 3 mesiace. Sme ešte len na začiatku. Ja sa ale neviem dočkať ďalšej spolupráce. Nikdy to totiž nie je len o trénerovi alebo len o klientovi. Výsledky sa dosahujú vzájomnou spoluprácou.

Čo hovorí na naše trénovanie Stepan (je z Ukrajiny, preto angličtina):

Strongly recommend Tomash like a personal trainer! Person with a rich knowledge in diet systems and body work out, and, in my case, the most important thing – personal approach for each client, primarily related to the health and physical condition. Second, also important thing Tomash is a good guy, and training process brings you a lot of fun and motivation, to reach the new records of your own! As a result – 7 kg for one and a half months!! Good luck !

Preklad:
Veľmi odporúčam Tomáša ako osobného trénera! Osoba s bohatými znalosťami v stravovaní a posilňovaní, a pre mňa to najdôležitejšie – osobný prístup ku každému klientovi, primárne súvisiaci so zdravím a fyzickou kondíciou. Po druhé,  Tomáš je dobrý človek a tréningový proces ti prináša veľa zábavy a motivácie, aby si dosiahol nové vlastné rekordy! Výsledok – 7 kg za jeden a pol mesiaca !! Veľa štastia !

 

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.