Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Buď taký dobrý, že Ťa nemôžu ignorovať

Be so good they can’t ignore you


Už samotný názov knihy sa mi páči natoľko, že momentálne skrášľuje pozadie mojej pracovnej plochy.

„Buď taký dobrý, že Ťa nemôžu ignorovať.“

Je to výrok Stevea Martina, známeho amerického herca.
Také jednoduché, ale také silné. Proste buď vo svojom obore / práci / hocičom, taký dobrý, že nie je možné, aby Ťa niekto prehliadol. Všetko čo robíš, rob naplno a svedomito. 

Použijem príklad z tejto knihy, ktorý ma zaujal. Ak v mekáči robíš burgre, buď v tom najlepší. Rob ich tak, že si zákazníci povedia – „Ó áno, dnes robí Fero, tie burgre sú zasa super.“ 
Ak si učiteľ, uč tak, že Ťa študenti milujú a chcú sa sami učiť a tešia sa na ďalšiu hodinu.
Ak organizuješ stretnutie zo strednej, sprav ho perfektne a tak, aby si na to každý pamätal v tom najlepšom svetle.
Nechaj svoje ego predo dvermi a sústreď sa len na svoju prácu najlepšie, ako vieš.

„Ak očakávaš jedinečné výsledky, musíš niečo jedinečné poskytovať.“

Poďme ale k tejto knihe. Autor Cal Newport v nej hneď od začiatku rozbíja tradičné klišé – follow your passion. Tvrdí a ukazuje na pár príkladoch, ako nasledovanie svojej vášne, alebo vysnívanej práce nie je najlepšou možnosťou.
Prečo tomu tak je? Veď všade sa píše, že máš robiť to, čo Ťa baví, to, po čom túžiš.
Autor píše, že nemáš robiť, čo miluješ, ale milovať to, čo robíš. S tým až tak osobne nesúhlasím. Myslím si, že nedokážeš pracovať naplno niekde, kde Ťa to až tak nebaví a vykonávať činnosť, ktorú naozaj nechceš. Avšak pointa tohto výroku sa skrýva hlbšie. Ide o pochopenie toho, že veľa ľudí len tak začne s niečím vlastným, čo by naozaj chceli robiť, avšak nemajú na to potrebné vybavenie. Nejde však o vybavenie materiálne ale najmä o vedomostizručnosti. Nemajú potrebný základ na to, aby boli vo svojom obore jedny z najlepších a boli vyhľadávaní.

Ak chýba potrebné vybavenie a schopnosti, bohužiaľ, v 99% prípadov sa jednoducho ľuďom nepodarí „ísť si za svojím snom“. Najprv sa teda musíš stať odborníkom vo svojej oblasti, a potom môžeš prakticky milovať hociakú prácu, v ktorej sa staneš naozaj dobrý.

kniha motivacia tomax
Zdroj: https://readingraphics.com/uploads/2018/05/So-Good-They-Cant-Ignore-You_Finding-the-Work-you-Love.png

Newport vraví o „craftsman skills“, v preklade remeselníckych zručnostiach a o kariérnom kapitále. Remeselník je proste majstrom v tom, čo robí. Je zameraný na jednu vec, ktorú má naštudovanú a ktorej techniky a skúsenosti využíva v praxi. Všetky tieto zručnosti nazýva kariérnym kapitálom.

Svoju prácu by si teda mal brať ako remeselník, byť v nej fakt dobrý. Po určitom čase (buď trpezlivý, nepríde to za týžden, mesiac, ani rok) budeš vo svojej práci naozaj skvelý a ľudia si to začnú všímať. Buď Tvoj nadriadený, alebo Tvoji klienti. Budeš viac spokojný so svojou prácou a naberieš istú dávku kontroly. Krok po kroku si uvedomíš svoju misiu a budeš vediet, čo môžeš svetu ponúknuť.

Takže makaj, zbieraj skills a skúsenosti. A časom, všetko, čo chceš, to si aj pritiahneš.


Najnovšie články:

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.