Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Rozhovor s Kamilou Chomaničovou

Rozhovor s Kamilou Chomaničovou


Ahoj Kami, v krátkosti sa prosím predstav.

Takže, pochádzam z východu, na ktorom aj tak nič nie je 😂. Mám 23 rokov a skončila som farmáciu. Pretože sa mi nechcelo pracovať 8 hodín denne pre niekoho iného,  pokračujem ďalej v doktorandskom štúdiu, popri tom pracujem na skrátený úväzok a súťažne sa venujem towerrunningu.

Ako si sa dostala k repre Slovenska?

K towerrunningu ako takému som sa dostala asi tak, že som pred pár rokmi videla na Eurosporte beh na Eiffelovu vežu. Vtedy som si povedala, že to chcem raz bežať aj ja. Beh po schodoch ma natoľko zaujal, že som začala hľadať,  kde sa konajú ďalšie preteky. Začala som viac trénovať beh po schodoch a za cieľ som si dala čo najlepšie sa umiestniť na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa každoročne konajú v Žiline – Beh do neba. Bolo to v roku 2015. Moje prvé majstrovstvá a hneď víťazstvo. Vôbec som to nečakala, pretože tam vtedy bežalo viacej skvelých bežkýň, ktoré by ma v klasickom behu “strčili do vrecka”. Majstrov Slovenska následne Slovenská asociácia v behu do schodov nominovala na majstrovstvá Európy 2016.

rozhovor kamila chomanicova TOMAX

Ako často trénuješ?

Snažím sa trénovať minimálne 4-5x do týždňa, z toho aspoň 1 alebo 2 tréningy sú na schodoch. To ale závisí od toho, aké preteky ma v najbližšej dobe čakajú. Pokiaľ to majú byť dlhé schody (40 a viac poschodí), nabiehavam na schodoch viac objemy. Tréning je dlhší, nabehám viac poschodí, znižujem intenzitu. Ak má čaká naopak krátky pretek, zaraďujem skôr intervalový tréning,  či už na dráhe alebo na schodoch. Tieto tréningy sú vo vyššej intenzite a nižších objemoch.

rozhovor motivacia kamila chomanicova

Aký typ tréningu preferuješ?

Radšej mám kratšie, no o to intenzívnejšie tréningy. Mám pocit že práve tam dokážem prekročiť svoje limity. Aj na pretekoch si viac verím v šprintoch (rozumej do 2 minút). To znamená, že ak má budova okolo 20-25 poschodí, je to pre mňa ideál.

Zaradzuješ do tréningu aj posilku?

Jasné. Momentálne už pol roka cvičím každý deň SM systém, pretože mám posunuté platničky, ak sa to teda ráta za posilku 😂. Ale vážne. V lete si dávam vonkajší workout s vlastnou váhou a v zime fitko. V towerrunningu nepotrebuje mať človek len silné nohy, ale aj ruky, pretože sa nimi dá dobre potiahnuť o zábradlie, a tým odľahčiť trocha nohy.

Dodržuješ nejakú špeciálnu stravu? Ako sa stravuješ?

Nedodržujem žiadnu špeciálnu diétu, no mám už zaužívaný svoj systém. Raňajky nejem, dám si len kávu a idem do školy. Začínam až obedom, poobede nejaké ovocie a večeru mám radšej takú ľahšiu, teda bezmäsitú. Ideálne čerstvá alebo varená zelenina, cestoviny, ryža. No musím povedať, že taký režim mám len v študijno-pracovnom režime. V lete je to, samozrejme, iné.

Ako zvládaš stravu počas cestovania?

Pokiaľ ide o cestovanie, tak pred pretekmi neexperimentujem a beriem si so sebou nejakú klasiku, ktorú žalúdok už dobre pozná. Po pretekoch pravdaže rada ochutnám aj rôzne miestne špeciality.

Ako zvládaš školu, cestovanie a bežeckú pripravu?

Hm, je to o prioritách. Viem, že towerrunningom sa živiť nebudem, no ako hobby to chcem robiť,  kým sa bude dať. Skĺbiť tréningy so školou, prípadne prácou je občas náročné. Niekedy si dám tréning aj o 21:00, ak to inak nejde. No vo väčšine prípadov sa snažím naplánovať si tréningy týždeň vopred a to už zhruba viem, čo ma bude čakať.

Ako vyzerá Tvoja príprava na preteky? Dajme tomu týždeň pred.

Týždeň pred pretekom? To je už len takzvaná vylaďovačka. V tom týždni si dám jeden ťažší a jeden ľahší tréning na schodoch, tak aby dva dni do pretekov ostali také oddychové. Do nich zaradím výklus, ľahkú posilku, bežeckú abecedu, poprípade bicykel.

Čo považuješ za najväčší zážitok z pretekov?

Najväčší zážitok, doslova šok som zažila minulý rok v Kolumbii, kde sa beží v hlavnom meste Bogota na vrchol 50- poschodovej  budovy Torrre Colpatria. Tento pretek je výnimočný v tom, že sa beží v nadmorskej výške 2700 m.n.m. a vzduch je tam o čosi redší. Pre mňa to bol celkom extreme, nakoľko som dovtedy v takej nadmorskej výške nebola a nevedela som, čo to robí s organizmom. V zdraví som to nakoniec prežila, no záchranári mi v cieli museli nasadiť kyslíkovú masku (smiech).

rozhovor motivacia kamila chomanicova

Aká je Tvoja motivácia?

Mňa motivujú ostatní. Či už bežci alebo obyčajní ľudia, ktorí to nemajú v živote najľahšie, a napriek tomu idú na maximum a snažia sa prekonávať životné prekážky. Napríklad, len nedávno som stretla na pretekoch chalana z Mexika, ktorý nemá nohy. Začal makať a dostal sa na paralympijské hry v powerliftingu. Nepohybuje sa na vozíčku ale na skateboarde tak, že sa odráža rukami od zeme. Chcel si vyskúšať towerrunning, a tak po schválení organizátormi doslova vyšiel na rukách 50 poschodí. Klobúk dole, toto je ozaj šampión.

rozhovor motivacia kamila chomanicova

Vždy sa mi páčil Tvoj mindset, povedz o ňom niečo viac.

Riadim sa heslom – čo ma nezabije, to ma posilní. Niekedy je ale ťažko odhadnúť to, čo človek znesie, keďže hranica medzi zlyhaním a úspechom je neskutočne tenká, a to či už v športe, škole alebo bežnom živote. Stále si hovorím, nech sa stane Božia vôľa, a aj keby to, čo ma čaká, malo byť zlyhanie, viem že to bude na niečo dobré. Každé zlyhanie je novou skúsenosťou a poučením do budúcna. Bez toho by sme nemohli ďalej rásť a zlepšovať sa.

Aké su Tvoje športové ciele na rok 2019?

Cieľov na rok 2019 mám hneď niekoľko. Chcela by som opäť bežať eiffelovku a vylepšiť si tam čas. Ďalej by som sa chcela nominovať na majstrovstvá Európy, a taktiež obhájiť titul slovenskej jednotky. Ešte mám jeden cieľ alebo lepšie povedané sen, no neviem, či sa mi ho podarí splniť už v budúcom roku. Chcela by som bežať Empire State Building v New Yorku. Práve táto ikonická budova je kolískou towerrunningu. Tam to všetko začalo. Počet pretekárov je tam každoročne limitovaný a podujatie má charitatívny charakter.

Kam sa chystáš najbližšie?

Najbližšie si chcem trochu oddýchnuť a dať organizmu čas na zregenerovanie, pretože jesenná časť sezóny bola náročná, či už na intenzitu alebo objem tréningov. Najbližšie preteky plánujem koncom februára, kedy sa bude bežať 38 poschodí v budove Rondo1 vo Varšave.

Kamile ďakujem za super rozhovor a prajem veľa šťastia v ďalších pretekoch!

Výber z Kamilinej fotogalérie:

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.