Dajte mi follow

Turning Pro – Steven Pressfield

Turning Pro - poznámky z knihy


Keďže zdravie fyzické úzko súvisí so zdravím mentálnym (malo by), rozhodol som sa písať svoje krátke poznámky o knihách, ktoré som prečítal a rád by som ich odporučil.

Túto knihu som „zhltol“ za 2 hodiny a naozaj som sa od nej nemohol odlepiť(aj keď nemá veľa obrázkov a musel som fakt čítať). Je napísaná jasne, výstižne a stručne. Po jej dočítaní sa naozaj zamyslíš nad jej celou ideou. Steven Pressfield, ejkejej Pišta, v nej opisuje to, ako sa z neho stal profík, a ako sa ním môže stať každý. Svoj život jednoducho rozdelil na 2 časti, a to:
-pred tým, ako sa stal profíkom (bol amatér)
-po tom, ako sa stal profíkom

turning pro tomax
Zdroj: https://zacheven-esh.com/turning-pro-regardless/

Amatéra definuje ako toho, kto má strach zo zlyhania, ale aj z úspechu. Má strach, že vyzerá pred ostatnými hlúpo, alebo čudne. Dá na názor druhých, žije ich myšlienkami a rečami. Potrebuje a čaká na povolenie od svojich „autorít“ (priateľ, rodič, kamarát…). Bojí sa odlúčenia od stáda. Bojí sa byť tým, kým by chcel byť. Žije z minulosti alebo budúcnosti. Amatér je vždy pripravený – na zajtra.

Autorova premena na profíka nastala, keď bol rok zatvorený v malom domčeku na farme, bez telky, rádia, len so svojím vlastným snom a odhodlaním napísať knihu.
Čo sa ale deje pri premene na profíka? Zmení sa to, ako človek trávi čas, s kým ho trávi, kto sú jeho priatelia (podporujú ho, alebo ho nechcú vidieť zažiariť a stále sťahujú do komfortnej zóny?), aké má aktivity, ako sa stravuje, aký má spánok.

Profík je večný študent, otvorený možnostiam, neuteká pred strachom, ale čelí mu. Nemá dôchodok, lebo stále robí to, po čom naozaj túži. Napríklad taký Picasso maľoval aj po 90-tke. Jednoducho profík nemá žiadnu finish line.

Veľmi zaujímavú myšlienku vyjadril Pišta takto:
Ľudia majú tzv. „shadow career“ – je to to, keď robia nejakú prácu len kvôli tomu, aby si povedali, že niečo majú, aj keď by chceli radšej robiť niečo iné, to, čo ich vnútri naozaj láka.

Strašne motivačný záver
Hľadáš si prácu v kníhkupectve, lebo Ťa baví čítať. Ale v skutočnosti chceš písať vlastné knihy.
Hľadáš si prácu na marketingovom oddelení, ale v skutočnosti chceš mať vlastnú agentúru.
Chápeš ten rozdiel?

Jasné, že si to počul už miliónkrát a možno to berieš ako tie isté žvásty. Ale ak sa nad tým hlbšie zamyslíš, čas beží, a ak nezačneš pracovať na svojom sne, pomaly – ale isto – sa rozplýva.

Prestaň byť amatér. Buď PRO, bro.

motivácia knihy tomax
Zdroj: https://www.azquotes.com/quote/236201

Ďalšie články:

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.