Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Dnešný problém v obchodoch. Nezdravé je cenovo oveľa dostupnejšie ako to kvalitné.

Dnešný problém v obchodoch. Nezdravé je cenovo oveľa dostupnejšie ako to kvalitné.

dnesny problem v obchodoch tomax

Toto je bohužiaľ problém, ktorý tu ešte bude asi riadne dlho. Tie kvalitné, zdravé, nutrične hodnotné veci sú proste drahé. Veď si zober napríklad avokádo, čučoriedky, filet lososa atď. Všetky tieto potraviny sú pre nás tažko finančne dostupné na dennej báze. Len si predstav každodenný nákup napr. v Yeme. Je to super kvalita, za ktorú sa ale riadne platí. 

Zato spracované jedlá, polotovary, sladkosti, sladké pečivo – to je lacné a dostupné. Nutričná hodnota tohto jedla? Mizerná. Majú v sebe väčšinou kopec cukrov a tukov, aby chutili. No a keďže dobre chutia a sú lacné, voľba často padá na nich. Potom naša strava vyzerá tak ako vyzerá.

Skúsil som cenovo porovnať ako-tak podobné potraviny, ako môžeš vidieť na bločkoch.
Ľavý, chutný, nekvalitný a pravdepodobne oveľa bežnejší, vyjde na 10 EUR.
Zato ten napravo, plný hodnotných potravín, s väčšou kvalitou, by Ťa stál až 27 EUR. To je takmer trojnásobný rozdiel a vtedy si ľudia rozmyslia, čo si vyberú. Väčšinou však to lacnejšie.

Ale pozor – neber to ako výhovorku, že práve preto nemôžeš jesť zdravo. Vieš, že to je blbosť. Stále vieš nakúpiť kvalitné veci, napr. ak ich zoberieš vo väčšom objeme, vtedy vyjdú lacnejšie. Alebo nebudeš chodiť každý druhý deň jesť von, ale navaríš si doma. Okrem toho, že je to stále lacnejší spôsob, vieš, čo si do svojho jedla naozaj dal. Potom si to môžeš vziať so sebou a mať úplnú kontrolu nad tým, čo ješ.

A radšej investuj do kvalitnejšieho jedla, ako neskôr na doktorov a lieky.

dnesny problem v obchodoch tomax

Nevravím, že niektoré potraviny sú zlé a niektoré tie vyvolené. Vieš, že ak máš denne 80% kalórií kvalitných, výživných jedál, zvyšok môžeš (nemusíš) vyplniť napr. aj kokom. Donutom. Cukríkmi. Veď sme ľudia, každý má svoje chúťky. Nebuďme alibisti a nehrajme sa na 100%-ných a neomylných. Prečo si to všetko odopierať? Len treba nájsť správnu mieru a udržať to. Udržateľnosť je to, čo ovplyvňuje, či bude nejaký stravovací režim fungovať alebo nie. 

Zdroje, (ceny):
-www.tesco.sk
-www.mcdonalds.sk

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.