Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Ide to aj bez mäsa. Zdeno Chára je stále na vrchole a funguje na rastlinnej strave

Ide to aj bez mäsa. Zdeno Chára je stále na vrchole a funguje na rastlinnej strave

206 cm. 113 kg. 42 rokov.
Takmer 1500 zápasov v NHL. Ice-time okolo 23 minút na zápas.
Kapitán, žijúca legenda a ikona Bostonu Bruins.

Ako je možné, že vo svojom úctyhodnom veku stíha na svojich o polovicu mladších protihráčov? Ak si videl nejaké videá z tréningu, maká ako zviera. Virálne bolo najmä to z roku 2014, kde dal 35 zhybov.

Tvrdá drina je to, čo ho dostalo tam, kde je teraz. A stále sa dokáže udržať. Ale s tréningom ide ruka v ruke aj strava, ktorú by si asi nečakal.

Video z jeho tréningu nájdeš napr. aj tu.

Asi by si každý pomyslel, že takýto stroj musí jesť kopec mäsa. Opak je však pravdou. Od minulého roku zmenil svoj prístup k strave. Už viac neje hovädzie, kuracie alebo bravčové mäso. Taktiež vynecháva mliečne výrobky. Niekedy zje lososa a vajcia, ale inak drží vegetariánsku stravu. Konzumuje ovocie, quinou, hnedú ryžu, fazuľu, cícer, šošovicu, šaláty, avokádo, orechy a semená.

chara tomax

Po zápasoch si niekedy dáva tofu (ktoré nie je zdraviu škodlivé), inokedy ovsené vločky s ovocím či ryžový koláč so sušeným ovocím a vaječnými bielkami. Sám vraví, že sa cíti lepšie, hrá s väčšou energiou a regeneruje rýchlejšie. Vedel, že strava má obrovský vplyv na telo a výkon, a tak sa o ňu začal zaujímať do hĺbky.

„Myslel som si, že pre mňa ako hokejistu bude veľmi ťažké dostať sa k niečomu podobnému,“ uviedol Chára. „Ale po čase začnete čítať a zbierať viac informácií – viac kníh, viac článkov na rôznych webových stránkach. Pozeráte dokumenty. Potom to pomaly začína dávať zmysel. Že to nie je len striktne o tom, aby ľudia schudli.“

Stále sa snaží zlepšovať a zdokonaľovať, byť na vyššom leveli ako ostatní.

„Chcem byť proaktívnejší, nie čakať a čakať. A potom, keď vás niečo zasiahne, bude už neskoro.”

Kedy to začalo

Chára začal spolupracovať s Michalom Matejovičom, aby budovali osobnú značku. Najmä na úrovni sociálnych médií. Prvý post dal “Big Z” na Instagram 11.1.2018. Matejovič, ktorý beháva maratóny, Chárovi v tom období povedal, že zabehol svoje maximum po tom, čo prešiel len na rastlinnú stravu. Zdeno si teda povedal, že to skúsi. Začal počas predsezónneho tréningového kempu. Zmeny pociťoval približne po 3 týždňoch. Zobúdzal sa fresh, všimol si zlepšenie stavu vlasov a pleti. Cítil sa silnejší. Nemal problém dať si ráno fitko a večer odohrať zápas.

Niečo obkukal aj od cyklistov, ktorí jedia mäso len sporadicky. Pred výkonom si dajú ovsenú kašu a po ňom energiu doplnia obilninami a strukovinami. Chára teda musel prísť na to, aká strava mu presne vyhovuje. Keďže je naozaj obrovský, spáli brutálne veľa kalórií a potrebuje napr. o dosť viac sacharidov ako jeho niektorí menší spoluhráči. Veľká časť jeho stravy pozostáva z misiek plných ovocia a zeleniny a celozrnných potravín.

Vyjadril sa, že jeho vzorom je Tom Brady – legendárny, stále hrajúci, 42-ročný quarterback amerického futbalu.

„To je môj cieľ: Byť najlepším v tom, čo robím. Stále hľadám spôsoby, ako sa zlepšiť. Ak je nejaká vec, vďaka ktorej môžem byť lepší, budem sa jej venovať rovnako, ako to robí Tom.“

chara tomax

Čo si o Chárovi možno nevedel:

Keď hral ešte v Ottawe, venoval sa finančnému plánovaniu, získal v tom aj titul a od roku 2015 má licenciu na predaj nehnuteľností. Nie je to teda “len” hokejista, ale človek, ktorý je hladný po progrese a chce byť vzorom.

Týmto článkom chcem poukázať na to, že vrcholový šport sa dá robiť aj na rastlinnej strave. Nie je to len o jedení kuracieho 2x za deň, ako možno počuješ od niektorých „búchačov“ v Tvojej posilke. Choď si to, čo vyhovuje Tebe.
Ak si vegán, OK, buď. Máš takéto presvedčenie, nemá Ti ho kto brať. Ale tiež to nemusíš rozkrikovať po celom svete a „ohovárať“ mäsožrútov. A ak mäso ješ, tiež sa nepozeraj na vegánov alebo vegetrariánov cez prsty. Je to predsa každého osobná vec.

Sleduj aj Instagram alebo Facebook. Tam toho nájdeš ešte oveľa viac.

Zdroje:
-https://www3.bostonglobe.com/sports/bruins/2018/02/08/zdeno-chara-new-plant-based-diet-paying-off-ice/PEveLaIa4vLRB0HVmuJB7N/story.html?arc404=true
-https://www.youtube.com/watch?v=rUHnCT1PqB4
-https://sport.aktuality.sk/c/408182/video-leto-podla-zdena-charu-takto-to-vyzera-na-tvrdych-treningoch-nezastavitelneho-obrancu/

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.