Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

7 mýtov o cvičení a chudnutí

7 mýtov o cvičení a chudnutí

Chudnutie je jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia začnú cvičiť. Stále kolujú názory o tom, ako by sa malo cvičiť a stravovať pre čo najlepšie výsledky. Keďže sú internet a sociálne médiá plné rôznych článkov a často aj zlých informácií, pre bežného človeka je ľahké stratiť sa v tom.

Mýtus #1 – Na chudnutie stačí začať cvičiť

Cvičenie je perfektná vec a má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Avšak len to, že k svojmu bežnému životu pridáš tri tréningy po 60 minút nepomôže. Ak chceš schudnúť, jednoducho musíš byť v kalorickom deficite. To je prvá, najzákladnejšia podmienka chudnutia. Cvičenie Ti v tom môže pomôcť, keďže ním zvýšiš svoj výdaj. Zoberme si príklad troch hodinových tréningov týždenne. 3 hodiny vs 168 hodín v týždni. Tréningy teda tvoria okolo 2%. A to nestačí. Tých 98% času je oveľa dôležitejších. Zameraj sa aj na stravu, aktivitu mimo cvičenia, spánok, kvalitu jedla a pod.

Mýtus #2 – Čím viac sa potíš, tým viac tuku spáliš

To, že sa pri jednom tréningu dopotíš ako myš a pri inom nie, neznamená, že ten druhý bol zlý. A to si ľudia často myslia. To, že sa potíš je reakcia tela na prehrievanie sa. Nie je to indikátor toho, koľko kalórií páliš. Ak si dáš tréning vonku v zime a potom zopakuješ ten istý tréning v lete, tak je jasné, že sa v lete spotíš a pritom bol výkon taký istý.

Mýtus #3 – Čím väčšia svalovka, tým lepšie

“Po minulom tréningu som nemal svalovku, bol oničom.” Ak si hovoríš niečo podobné, nemáš pravdu. Nie je to len o “no pain, no gain”. Svalovka je skôr o nových podnetoch pre svaly. Napr. ak si dáš nejaký nový cvik alebo cvik, ktorý si dlho nerobil. Alebo pridáš extra váhu k bežným cvikom. Vtedy budeš mať pravdepodobne svalovkuAvšak, ako si telo zvyká na záťaž čo mu dávaš, bude stále menej unavené. Je to normálna vec a znak toho, že svaly dokážu pracovať viac a ťažšie. Určite to vśak neznamená, že by si makal zbytočne. Hlavným indikátorom progresu je progresívne preťaženie, teda väčšia váha, viac opakovaní, menšia pauza a podobne. To ale neznamená, že stále musíš mať svalovku. A taktiež, ak by si mal neustále svalovku, Tvoje výkony by asi tiež neboli nič moc. To isté platí pri spálených kalóriách v tréningu, ktoré Ti ukážu smart hodinky. Nie je to len o tom. Overall, sústreď sa na progresívne preťaženie a nie na bolesť, ktorú cítiš.

Mýtus #4 – Zlú stravu “odtrénuješ preč”

Keď si dáš čokoládu, tak pôjdeš na hodinu na pás, aby si to vycvičil. Ach…to fakt nie je dobrý prístup. Hodinou na páse spáliš behom možno 500-600 kalórií a tá čokoláda má okolo 600 kcal. Ju však stlačíš za pár minút. Takže vidíš, že sa to takto brať neoplatí. Skús sa naučiť mať kontrolu nad jedlom, dať si o niečo menej a pohybom sa najmä baviť, nie trestať.

Mýtus #5 – Čím viac cvičíš, tým viac schudneš

Extrémizmus ako cvičenie každý deň, možno aj dvakrát do dňa je proste prehnaný. Tvoje telo potrebuje na progres aj oddych, nemôžeš mať stále nohu na plyne. Zjednodušene – cvičením svoje svaly ničíš, oddychom opravuješ. Touto opravou sú silnejšie a väčšie, čo vedie k lepším výkonom a viac spálených kalórií. Svalová hmota je totiž oproti tukovej aktívna a celkovo spáli viac energie. Taktiež, ak cvičíš veľa, telo je tým v strese. Vyplavuje sa kortizol, ktorý spôsobuje väčšiu chuť do jedla a menej spánku. Takže 1-2 dni oddychu týždenne pomedzi tréningové dni sú super.

Mýtus #6 – Kardio je najlepšie na stratu tuku

Mnoho ľudí si myslí, že keďže počas 45 minút kardia spália viac ako počas 45 minút silového tréningu, kardio je lepšie. Avšak nerátajú s EPOC (excess post-exercise oxygen consumption – nadmerná spotreba kyslíku po cvičení). To je spálená energia navyše aj po ukončení tréningu. Silový tréning buduje svalovú hmotu alebo ju pomáha udržovať počas straty tuku. A keď baby povedia, že chcú “spevniť / vyformovať” znamená to budovať svalovú hmotu a chudnúť z tuku, takže kombinácia silového a kardio tréningu je ideálna.

Mýtus #7 – Môžeš sa zamerať na istú oblasť, kde chceš schudnúť

Sorry, len brušáky Ti na schudnutie z brucha nepomôžu. Svaly spevníš, zväčšíš, ale ak sú zakryté tukom tak ich neuvidíš. Jednoducho, nemôžeš sa zamerať len na tú problémovú časť. Telo chudne celkovo, nie len z toho, čo práve cvičíš. Čím viac svalov zapojíš do cvičenia, tým viac kalórií spáliš. Nielen preto je dôležité cvičiť rovnomerne celé telo, nie len brucho, zadok, či vnútorné stehná. Taktiež preto, lebo by Ti potom ostatné partie stagnovali a vytváral sa svalový dysbalans.

benefity cvicenia tomax

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.