3 min čítania

10 tipov na lepší spánok

Spánok je pre progres extrémne dôležitý, a ajtak je často dávaný na druhú koľaj. Viac si o ňom prečítaj tu. Pamätaj si však, že nerastieš v posilke, ale keď oddychuješ. A najlepšia forma oddychu a regenrácie je práve poriadny spánok. Aby si sa nespoliehal len na počítanie ovečiek, pozri si nasledujúce, štúdiami testované, tipy.

Čo spánok zhoršuje:

💡SVETLO

Ak chceš zaspať rýchlejšie, vyvaruj sa jasných a modrých svetiel do dvoch hodín pred spaním. Ak je to možné, použi program, ktorý redukuje modré svetlo z obrazovky počítača, tabletu alebo telefónu. Ak chceš lepšie spať, zatmav svoju spálňu; ak nie, zváž použitie masky na spánok.

🔊HLUK

Hluk môže drasticky znížiť kvalitu spánku. Ak svoju spálňu nemôžeš úplne stíšiť, použi štuple do uší. Niektorí ľudia majú radi jemný šum alebo ukľudňujúcu hudbu, najmä ak tým maskujú viac dráždivé zvuky, napríklad hluk z dopravy. Hlasitosť ale udržuj nízku.

🌡 TEPLO

Okolitá teplota môže oddialiť nástup spánku a znížiť kvalitu spánku. Naopak, pohodlne chladná miestnosť môže skrátiť čas potrebný na zaspanie a vstup do hlbších fáz spánku.

🍺ALKOHOL

Nepožívaj alkohol ako pomôcku na spánok – môže síce pomôcť zrelaxovať, ale zhorší to kvalitu spánku.

☕️KOFEÍN

Aj keď Ti to nezabráni zaspať, kofeín môže stále zhoršovať kvalitu spánku. Vyhni sa mu do šiestich hodín pred spaním.

 

spanok tomax

Čo ho môže zlepšovať:

🏋🏻‍♀️ CVIČENIE

Cvičenie počas dňa vedie k lepšiemu spánku v noci. Večerné cvičenie je lepšie ako žiadne cvičenie, pokiaľ ide o kvalitu spánku a iné zdravotné faktory, ale môže narušiť cirkadiánny rytmus niektorých ľudí. Je to ale o zvyku.

🕙PRAVIDELNÝ SPÁNKOVÝ REŽIM

Každú noc spať v rovnakom čase môže pomôcť rýchlejšie zaspať a lepšie spať. Rutina pred spaním môže pripraviť telo na spánok. Táto rutina by mala byť viac upokojujúca (napr. meditujúca) než stimulačná (napr. hranie počítačovej hry).

🍌HORČÍK

Nedostatok horčíka môže narušiť spánok. Existuje niekoľko druhov doplnkov horčíka, ale jedlá bohaté na horčík (avokádo, orechy, strukoviny, tofu, semiačka, banány…) sa môžu hodiť pre všetky druhy stravovania. Mali by byť prvou možnosťou. Ak má telo už dostatok horčíka, jeho doplnenie navyše nebude prospešné pre spánok.

🕯LEVANDUĽA

Ak Tvoj spánok poškodzuje stres alebo úzkosť, môže pomôcť levanduľa (vonná svieca). Dokonca existuje aj orálna suplementácia. Muži by si však mali byť vedomí, že levanduľa môže mať estrogénne vlastnosti.

💑POVENUJ SA SVOJEJ POLOVIČKE

Viac to snáď netreba opisovať 😉

Zdroje:

-https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better
-https://www.helpguide.org/articles/sleep/getting-better-sleep.htm
-https://www.sleepfoundation.org/articles/healthy-sleep-tips
-https://examine.com/nutrition/ten-tips-for-better-sleep/

sila vola je obmedzena tomax
Motivácia
Tomáš

3 min čítaniaSila vôle je obmedzená Dôjdeš večer z práce. Sedíš pred telkou. Vieš, že v tej svojej tajnej skrinke

Čítať viac »
9 tipov ako byt fit v 2023 tomax
Motivácia
Tomáš

Chceš niekoľko rád o tom, ako spraviť rok 2023 zatiaľ najzdravším v živote? Klikaj sem

Čítať viac »
3 top knihy tomax
Motivácia
Tomáš

Toto sú moje 3 top knihy, ktoré som prečítal v poslednom období. Inšpiruj sa

Čítať viac »