Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Kedy treba z cvičenia ubrať a ako na to

Kedy treba z cvičenia ubrať a ako na to

Nemá to byť len makaj-makaj-makaj. Treba aj oddychovať, inak sa vieš dostať do nepríjemností.

Znamenia, že to s cvičením preháňaš

 • Cítiš extrémnu bolesť. Po cvičení cítiš nadmernú, pretrvávajúcu bolesť (snáď len tú svalovú). Ak Ťa jeden tréning vyradí na 3-4 dni, to nie je nič moc.
 • Máš poruchy spánku. Zrazu nespíš dosť, alebo spíš príliš veľa. Taktiež môžeš spať to isté množstvo času, ale si stále vyčerpaný. Ťažké zaspávanie je ďalší príznak. Aby si pre to niečo robil, tu máš moje tipy na lepší spánok.
regeneracia tomax
 • Zmenili sa Ti chute. Túžiš po sladkostiach, si neustále smädný, prejedáš sa alebo naopak stratíš chuť do jedla.
 • Máš málo energie. Ránom nejako prejdeš, ale poobede pociťuješ brutálnu únavu. Proste sa cítiš, akoby Ťa prešiel vlak.
 • Často meníš nálady. Cítiš sa zmätený, príliš vystresovaný alebo sa jednoducho nevieš motivovať. Striedanie nálad je ďalším príznakom.
 • Nechce sa Ti trénovať. Obávaš sa nasledujúceho tréningu, si v pokušení skipnúť ho. Alebo ak aj ideš, máš pocit, že sa do posilky tlačíš len nasilu

Okej, takže už vieš, kedy to asi preháňaš. Kedy nevenuješ dostatoćnú pozornosť oddychu a regenerácii a vlastne sa okrádaš o lepšie, kvalitnejšie tréningy. Otázkou je, čo s tým robiť. Odpovede, tie sú nižšie.

regeneracia tomax
 • Hýb sa. Na netréningový deň si naplánuj napr. ľahké kardio, alebo prechádzku. Týmto svoje telo a srdce udržíš v rytme. Vhodné je to najmä po fakt ťažkom tréningu, keď dáš telu signál, že je čas prepnúť do oddychovej fázy.
 • Využi pomôcky. Jednoduché veci ako tenisová loptička či penový valec môžu byť použité na stimuláciu svalového tkaniva na konkrétnych častiach tela, ktoré boli namáhané počas tréningu. Po ich použití sa budeš cítiť lepšie a budeš pripravený na ďalśí tréning.
 • Pomer tréningu a oddychu. Musíš si nájsť správny pomer tréningu a oddychu. Ísť si zacvičiť raz za týždeň a potom „z toho“ oddychovať 6 dní nemá moc zmysel. Alebo opačný extrém – cvičiť každý deň bez prestávky. Nájdi si správny pomer, ktorý vieš dodržať a má hlavu a pätu.
 • Oddychuj aj hlavouNie je to len o fyzickej rege. Tvoja hlavička dostáva taktiež poriadne zabrať. Preto je fajn prejsť sa v prírode, stráviť čas s priateľmi, meditovať, praktizovať jógu, dopriať si wellness, vaňu…
 • Spánok a stravaPasívne aktivity, ale brutálne dôležité. Strava okolo tréningu je asi najdôležitejšia, tak si na nej daj záležať. Spi kvalitne a toľko, koľko si telo pýta. Tieto procesy ber ako prestavbu k lepšiemu TY.

Verím, že Ti tieto tipy pomôžu a niečo si z nich zoberieš. Pamätaj si, že často nie si over-trained ale under-recovered (neviem to ideálne preložiť do slovenčiny, takto je lepšie pochopiteľné). Niekedy je proste menej viac.

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať celé »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať celé »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať celé »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.