Priklad preconditioningu.
Prvý test – testuje sa počet opakovaní drepov pri váhe 100kg.
Druhý test – o 48 hodín neskôr sa testuje opäť, za podania placeba, o ktorom subjekt vie (napr. kofeínovej tablety). Avšak už so zmenenou váhou na 90kg. O zmene váhy však subjekt nevie. Je mu povedané, že tam je stále 100kg (tyč je naložená tak, že vyzerá, akoby na nej bolo 100kg). Výkon (počet opakovaní) by samozrejme kvôli menšej váhe mal byť lepší. Toto zlepšenie si budú ale testované subjekty spájať s placebom – kofeínovou tabletou.
Tretí test – o 48 hodín neskôr idú drepovať opäť, tentokrát naozaj so 100kg a podanou tabletou. Keďže predtým dali viac opakovaní (za „pomoci“ tablety), mali by mať lepší výkon ako v prvý deň testu. Reálne sa však nezmenilo nič, len ich očakávanie vďaka tablete bolo vyššie a tým bol ovplyvnený aj ich výkon (bol skutočne vyšší).
Ukázalo sa, že celkový efekt preconditioningu a placeba má viac než dvojnásobný efekt ako placebo samotné.
Naschvál som tento postup rozpísal viac. Pretože pri tom vidno, akú veľkú rolu zohráva pri výkone psychika. Nastavenie mysle a vytváranie hraníc vo vlastne hlave.
Ako aplikáciu do bežného života a takeaway pre čitateľa autori uviedli toto:
„Účinok placeba má malý, ale badateľný vplyv na výkonnosť. Aj keď je ťažké “splacebovať” sám seba, účinky istého očakávania vo všeobecnosti môžu ovplyvniť výkonnosť. Preto sa pokúste udržiavať pozitívny mindset o svojom tréningu a snažte sa vyhnúť negatívnym veciam, ktoré sa dejú vo vašom živote. To by mohlo uškodiť tým, že očakávate a skôr si „pritiahnete“ niečo zlé.