Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Sila placeba

Sila placeba

Kľúčové body článku:

-placebo je silnejšie, ak si niekto myslí, že užíva zakázanú látku, ako napr. anabolické steroidy
-jednoducho udržuj pozitívny mindset. Ak takto myslíš o svojom tréningu, výsledky budú pravdepodobne lepšie. Ak myslíš negatívne, výsledky budú pravdepodobne horšie.

Meta-analýza skúmala 32 štúdií. Ukázalo sa, že čím “zakázanejšie” placebo bolo užité, tým silnejší to malo efekt. Pri anabolických steroidoch to bolo až 1.44, zatiaľ čo EPO (erytropoetín – hormón na riadenie tvorby červených krviniek) dosiahol skóre 0.81. Napr. až 2/3 z reálneho zvýšenia výkonu kofeínom, môžu byť pripísané placebo efektu (aj keď kofeín sám o sebe určite má fyziologický efekt).

Vysoko sa umiestnila veľmi zaujímavá vec, a to “precondisioning”. Skóre malo 0.82. Precondisioning je procedúra, keď sa otestuje baseline, potom sa testuje znova za použitia placeba a vytvorenia podmienok, aby bol výkon subjektov lepší, a potom sa testuje opäť s placebom ale za počiatočných podmienok.

Priklad preconditioningu.
Prvý test – testuje sa počet opakovaní drepov pri váhe 100kg.
Druhý test – o 48 hodín neskôr sa testuje opäť, za podania placeba, o ktorom subjekt vie (napr. kofeínovej tablety). Avšak už so zmenenou váhou na 90kg. O zmene váhy však subjekt nevie. Je mu povedané, že tam je stále 100kg (tyč je naložená tak, že vyzerá, akoby na nej bolo 100kg). Výkon (počet opakovaní) by samozrejme kvôli menšej váhe mal byť lepší. Toto zlepšenie si budú ale testované subjekty spájať s placebom – kofeínovou tabletou.
Tretí test – o 48 hodín neskôr idú drepovať opäť, tentokrát naozaj so 100kg a podanou tabletou. Keďže predtým dali viac opakovaní (za „pomoci“ tablety), mali by mať lepší výkon ako v prvý deň testu. Reálne sa však nezmenilo nič, len ich očakávanie vďaka tablete bolo vyššie a tým bol ovplyvnený aj ich výkon (bol skutočne vyšší).
Ukázalo sa, že celkový efekt preconditioningu a placeba má viac než dvojnásobný efekt ako placebo samotné.

Naschvál som tento postup rozpísal viac. Pretože pri tom vidno, akú veľkú rolu zohráva pri výkone psychika. Nastavenie mysle a vytváranie hraníc vo vlastne hlave.

Ako aplikáciu do bežného života a takeaway pre čitateľa autori uviedli toto:

„Účinok placeba má malý, ale badateľný vplyv na výkonnosť. Aj keď je ťažké “splacebovať” sám seba, účinky istého očakávania vo všeobecnosti môžu ovplyvniť výkonnosť. Preto sa pokúste udržiavať pozitívny mindset o svojom tréningu a snažte sa vyhnúť negatívnym veciam, ktoré sa dejú vo vašom živote. To by mohlo uškodiť tým, že očakávate a skôr si „pritiahnete“ niečo zlé.

sila placeba tomax

Ďalšie články:

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.