Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Extrémizmus ničí Tvoju fitness snahu​

Extrémizmus ničí Tvoju fitness snahu

Toto sem-tam pripomeniem svojim klientom. Alebo keď to vidím na Insta / FB, chcel by som napísať niektorým ľudom, ale…je ich príliš veľa.

Dnes je to tak, že čím extrémnejšie, senzačnejšie, jagavejšie niečo je, tým je to viac chcené. Preto napr. existujú 2-týždňové diéty, ktoré sľubujú zázraky. To je totálny bullshit. Čo sa reálne naučíš za tie 2 týždne? Okrem toho, že budeš musieť jesť presne to, presne vtedy a presne v tomto množstve. Okej, asi schudneš, lebo 2 týždne vydržíš. Asi vydržíš aj preto, že si za to dal nejaké peniaze – veď nič nie je zadarmo a tento zázračný (síce bez chuti) krabičkový program Ťa stál 99 eur (samozrejme, z pôvodných 199). Schudneš nejaké to kilo-2-3. Wau, super. Často sú to nízkosacharidové diéty, vďaka ktorým sa zbavíš glykogénu (ktorý viaže vodu), a teda váha, ktorú schudneš, je najmä voda. Ale nevadí, veď hlavné je, že to “fungovalo”. Že si “schudol”. C’mon, veď to je postavené na hlavu. Po týchto 2 týždňoch sa aj tak vrátiš späť do svojho normálu a asi sa tu nemusím rozpisovať o jo-jo efekte.

Alebo čo to tu ešte máme? Jasné, teleshopping na zázračný ab-sixpack-fitness vibrujúci pás, ktorý si dáš na brucho a za 3 a pol minúty máš 8 tehličiek jak z titulky Muscle and Fitness. (Hej, už som to prehnal, ale pointu chápeš). Ak Ti niekto sľubuje veľké výsledky za príliš malú snahu, kašli na to. Je to somarina. Ušetri si peniaze a investuj do niečoho lepšieho.

 

U bežných ľudí, ktorí chcú so sebou niečo robiť, to môže byť dokonca nebezpečné. 10 rokov necvičili, nestarali sa o seba, mali sedavý pracovný život, neaktivitu počas víkendu, kopec stresu. Zrazu sa rozhodli, že tu je nejaká výzva / Nový rok alebo neviem čo. A idú all in. Bez rozmýšľania, veď oni to dajú. Povedz mi, ako môže niekto takýto začať cvičiť 30 minútové HIITko 6x týždenne? Veď po prvom (nedokončenom) tréningu má odpálený spodný chrbát, bolí ho koleno a ledva sa vydýchal. Toto je ďalší znak extrémistu.

 

Alebo poďme na stravu. Bežne niekto fungoval na raňajkách a lá fornetti, chutnučkom obede z kantíny, na olovrant polovicu čokolády a na večeru sa samozrejme objednalo niečo fajnové, lebo pred telkou sa predsa nedá variť a ležať zároveň. A aký je nový plán? Zrazu ide bez pečiva (lebo z neho sa samozrejme priberá, nie preto, že by bol celiak), bez sladkého, bez mliečnych výrobkov (lebo tie sú zlé, keďže to niekde čítal), pije nalačno jablčný ocot (lebo to povedala tá super influencerka) a je len šaláty s tuniakom. Ako to dopadne? Jo, presne tak. Po 3 dňoch nadšenie zo super-fitness cesty opadne, zje sa čokoláda a objedná mekáč. Si späť, kde si bol. Extrémista.

Pravda je taká, že to, čo funguje, nie je sexy. Nie je to nič krátke, nič bez námahy. Je to vytvorenie zdravších návykov. Plnenie mini úloh. Každý deň. A opäť. A zasa. Nie 2 týždne, ale možno 2 mesiace. A možno aj viac. Toto ale nechce nikto počuť. To, ako to je naozaj. Lepšie sa predsa predáva niečo rýchle, bez námahy a s mega výsledkom. Ale tak nech sa páči, každý má svoj štýl.

Možno si sa v tomto nejako našiel. Dosť som sa pri písaní tohto článku rozbehol, viem. Neber si to osobne. Rád používam takéto ostré prirovnania. Len verím, že si pochopil pointu.

 

Ako teda robiť zmeny, ktoré sú udržateľné a nevedú k vyhoreniu?

Krokuj. Každý mobil ukazuje našľapané kroky. Ak máš v priemere 5500 za týždeň, ďalší týždeň sa posnaž o 6000 každý deň. A takto ďalej.
Cvič. Ako som písal v príklade, nemôžeš ísť z nuly na sto. Postupom času možno áno, ale nie hneď. Vždy sa reálne pozri na to, kde začínaš. Ak si necvičil vôbec, aj 10 minút 3x za týždeň je dosť. Ak si cvičil 2x týždenne, skús to dať teraz 3x. Postupne. Pomaly.
Hydratuj. Ak piješ 2 poháre za deň (jo, počul som také), tak máš naozaj kopec miesta na zlepšenie. Skús dať 4. o deň na to 5, potom 6. Alebo si sprav veľký džbán s čajom / vodou a vypi ho počas dňa.
Strava. Ani tu to nejde z nuly na sto. Z mekáča na šaláty. Z 2 sladkostí denne na keto. Nemáš šancu to zvládnuť. Ak si napr. ten druhý príklad, keto na 99% nie je cesta pre Teba. Začni s obmedzením na 1 sladkosť. Potom polovicu dní jedz sladkosť a polovicu namiesto nej ovocie. Vidíš to? Nenápadné zmeny, ktoré sa časom nazbierajú.

Zhrnutie

Vždy prízvukujem a snažím sa ukazovať na to, že treba byť trpezlivý. Že nejaká tá premena bude trvať dlhšie. Udržateľná je cesta malých zmien. Nemôžeš sa vzdať pri prvom neúspechu. Alebo preto, že sa týždeň nepohne ručička na váhe. To nie je dôležité. Ak robíš veci správne, výsledky sa skôr či neskôr dostavia.

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.