Dajte mi follow

Prečítané: Dobehni svoj mozog​

5 min čítania

Táto kniha je proste super a odporúčam ju naozaj každému. Ak sa chceš utvrdiť v tom, ako zdravý životný štýl pomáha a ako môže pomôcť ďalším ľudom, ktorým odporučíš túto knihu. Jej popisy na online kníhkupectvách vyzerajú takto:

Existuje spoľahlivý spôsob, ako znížiť stres a úzkosť a zároveň podporiť pamäť? Zvýšiť IQ a spomaliť proces starnutia? Stať sa kreatívnejší a sústredenejší zároveň? Odpoveď je jednoduchá: hýbte sa a dobehnite svoj mozog! Pravidelné cvičenie stimuluje mozog nevídaným spôsobom. Jeho výsledky neprekoná ani kombinovaný účinok liekov, výživových doplnkov a mentálnych cvičení, ako lúštenie krížoviek a riešenie sudoku. Moderná neuroveda a výskum preukázali, že fyzické cvičenie má mimoriadne účinky na naše mentálne zdravie a vyrovnanosť.

A naozaj neklamú. Hlavné body knihy (rozklikni a čítaj):

tomax dobehni svoj mozog

Mozog počíta každý jeden krok. Aj 5 minút aktivity je lepších, ako žiadna. Vyberme si aktivitu, ktorá nás baví.

Rôzne typy pohybu majú rozdielny účinok:
behanie – učenie nových slovíčok
posilňovanie – zlepšenie asociácií – teda napr. priradenie mena k tvári človeka
beh a posilňovanie – schopnosť spomenúť si – napr. kam sme dali kľúče

Odporúča sa vydržať aspoň 30 minút v aktivite so zvýšeným tepom. Čím intenzívnejšie sa hýbeme, tým viac dopamínu a noradrenalínu mozog uvoľní. Ideál je dosiahnuť okolo 70-75% max. tepovej frekvencie. Dôležité je však nehrnúť sa do extrémnych výkonov, ak na to telo nie je zvyknuté. Treba začať pomaly. S vyššími hodnotami IQ sa spája kondícia, nie sila.

V boji proti stresu sú ideálne aeróbne cvičenia, v trvaní aspoň 30 minút, ktoré sú účinnejšie ako posilňovacie cviky. Pri pravidelnom behu sa úroveň kortizolu zvyšuje stále menej a ustaľuje sa stále na nižšej úrovni. Zvyšujeme tak teda našu odolnosť voči stresu. Takže ak cvičíme, nielen, že si zvyšujeme kondíciu, ale učíme sa aj lepšie zvládať stres – napríklad aj v práci. Stresový hormón kortizol bráni telu spaľovať tuky a pri jeho vysokej hladine v krvi, začne telo ukladať viac tuku najmä v brušnej oblasti. Okrem toho stimuluje apetít a túžbu po vysoko kalorických jedlách.

Ak si doobeda nájdete čas na pohyb, budete sa cítiť lepšie a po zvyšok dňa budete výkonnejší, produktívnejší a pozornejší.

Pri liečbe depresie má pravidelný tréning rovnaké účinky ako lieky.

Samozrejme, nie na úplne všetky poruchy, ale niekedy vie pohyb v kombinácii s liekmi robiť zázraky.

Najlepší spôsob, ako zefektívniť pamäť, je byť počas učenia v pohybe. Športovanie pred nejakým testom zlepšuje pamäť. Ľudia s horšou kondíciou, ktorí cvičia tesne pred testom, dosahujú lepšie výsledky ako ľudia s lepšou kondíciou, ktorí pred testom neboli fyzicky aktívni.

Mozog dokáže tvoriť nové bunky. Po cca pol roku pravidelnej fyzickej aktivity. Čo tomu prispieva? Cvičenie, pohyb, sex, strava s nižším obsahom kalórií (jemnučký deficit) a obsahom flavonoidov (horká čokoláda, víno, čučoriedky…) Čo znižuje tvorbu nových buniek – stres, nedostatok spánku, alkohol, strava s vysokým obsahom tuku atď.

Účinok pravidelnej fyzickej aktivity nezlepšuje len pamäť, ale taktiež budeme lepšie ovládať naše pocity a naučíme sa menej intenzívne reagovať na negatívne udalosti.

Nejde však o počet mozgových buniek alebo spojení, ale ako silné tieto spojenia sú. Pre správnu funkciu mozgu a vytvorenie užších (silnejších) prepojení je najdôležitejšia pravidelná fyzická aktivita.

Zlepšenie kreativity – ideálne po 20-30 minútovom behu. Účinok trvá po dobu cca 2 hodín. Steve Jobs alebo Mark Zuckenberg mávali “meetingy” vonku, popri tom ako sa prechádzali. Mali totiž vtedy oveľa viac nápadov, ako keby mali sedieť zatvorení v kancli.

Telesná výchova má za úlohu zlepšiť schopnosť žiakov porozumieť matematike alebo pomôcť lepšie ovládať jazyk a čítať s porozumením. Preto je blbosť, že by deti s nadváhou mali byť typickými bifľošmi a športovo založené deti by mali mať horšie známky. Nemusí ísť len o beh, vhodné sú rôzne hry, pri ktorých sa zvýši tep.

Deťom stačí už 5-minútový pohyb na to, aby sa u nich zlepšila koncentrácia a znížili sa u nich symptómy ADHD (porucha aktivity a pozornosti)

Proti starnutiu mozgu funguje 30 minútová prechádzka, 5x týždenne. Tá je účinnejšia ako lúštenie krížoviek a sudoku.

Mozog fyzicky aktívnych ľudí pracuje efektívnejšie a nielenže pomalšie starne, dokonca sa vďaka pohybu preukázali aj známky mladnutia mozgu.

Všetky tvrdenia v tejto knihe nie sú názory autora, ale sú na základe vedeckých štúdií, ktoré sú v zozname odkazov na konci knihy.

Zdroj: Dobehni svoj mozog (Anders Hansen)

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

2 min čítaniaBaby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je

Čítať viac »

Newsletter


Jednoduché a užitočné info, cca raz týždenne:

- tip ku strave
- tip ku tréningu
- špeciál len pre odberateľov

Budem Ti posielať tipy a triky zadarmo

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.