Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Prečítané: Dobehni svoj mozog​

Táto kniha je proste super a odporúčam ju naozaj každému. Ak sa chceš utvrdiť v tom, ako zdravý životný štýl pomáha a ako môže pomôcť ďalším ľudom, ktorým odporučíš túto knihu. Jej popisy na online kníhkupectvách vyzerajú takto:

Existuje spoľahlivý spôsob, ako znížiť stres a úzkosť a zároveň podporiť pamäť? Zvýšiť IQ a spomaliť proces starnutia? Stať sa kreatívnejší a sústredenejší zároveň? Odpoveď je jednoduchá: hýbte sa a dobehnite svoj mozog! Pravidelné cvičenie stimuluje mozog nevídaným spôsobom. Jeho výsledky neprekoná ani kombinovaný účinok liekov, výživových doplnkov a mentálnych cvičení, ako lúštenie krížoviek a riešenie sudoku. Moderná neuroveda a výskum preukázali, že fyzické cvičenie má mimoriadne účinky na naše mentálne zdravie a vyrovnanosť.

A naozaj neklamú. Hlavné body knihy (rozklikni a čítaj):

tomax dobehni svoj mozog

Mozog počíta každý jeden krok. Aj 5 minút aktivity je lepších, ako žiadna. Vyberme si aktivitu, ktorá nás baví.

Rôzne typy pohybu majú rozdielny účinok:
behanie – učenie nových slovíčok
posilňovanie – zlepšenie asociácií – teda napr. priradenie mena k tvári človeka
beh a posilňovanie – schopnosť spomenúť si – napr. kam sme dali kľúče

Odporúča sa vydržať aspoň 30 minút v aktivite so zvýšeným tepom. Čím intenzívnejšie sa hýbeme, tým viac dopamínu a noradrenalínu mozog uvoľní. Ideál je dosiahnuť okolo 70-75% max. tepovej frekvencie. Dôležité je však nehrnúť sa do extrémnych výkonov, ak na to telo nie je zvyknuté. Treba začať pomaly. S vyššími hodnotami IQ sa spája kondícia, nie sila.

V boji proti stresu sú ideálne aeróbne cvičenia, v trvaní aspoň 30 minút, ktoré sú účinnejšie ako posilňovacie cviky. Pri pravidelnom behu sa úroveň kortizolu zvyšuje stále menej a ustaľuje sa stále na nižšej úrovni. Zvyšujeme tak teda našu odolnosť voči stresu. Takže ak cvičíme, nielen, že si zvyšujeme kondíciu, ale učíme sa aj lepšie zvládať stres – napríklad aj v práci. Stresový hormón kortizol bráni telu spaľovať tuky a pri jeho vysokej hladine v krvi, začne telo ukladať viac tuku najmä v brušnej oblasti. Okrem toho stimuluje apetít a túžbu po vysoko kalorických jedlách.

Ak si doobeda nájdete čas na pohyb, budete sa cítiť lepšie a po zvyšok dňa budete výkonnejší, produktívnejší a pozornejší.

Pri liečbe depresie má pravidelný tréning rovnaké účinky ako lieky.

Samozrejme, nie na úplne všetky poruchy, ale niekedy vie pohyb v kombinácii s liekmi robiť zázraky.

Najlepší spôsob, ako zefektívniť pamäť, je byť počas učenia v pohybe. Športovanie pred nejakým testom zlepšuje pamäť. Ľudia s horšou kondíciou, ktorí cvičia tesne pred testom, dosahujú lepšie výsledky ako ľudia s lepšou kondíciou, ktorí pred testom neboli fyzicky aktívni.

Mozog dokáže tvoriť nové bunky. Po cca pol roku pravidelnej fyzickej aktivity. Čo tomu prispieva? Cvičenie, pohyb, sex, strava s nižším obsahom kalórií (jemnučký deficit) a obsahom flavonoidov (horká čokoláda, víno, čučoriedky…) Čo znižuje tvorbu nových buniek – stres, nedostatok spánku, alkohol, strava s vysokým obsahom tuku atď.

Účinok pravidelnej fyzickej aktivity nezlepšuje len pamäť, ale taktiež budeme lepšie ovládať naše pocity a naučíme sa menej intenzívne reagovať na negatívne udalosti.

Nejde však o počet mozgových buniek alebo spojení, ale ako silné tieto spojenia sú. Pre správnu funkciu mozgu a vytvorenie užších (silnejších) prepojení je najdôležitejšia pravidelná fyzická aktivita.

Zlepšenie kreativity – ideálne po 20-30 minútovom behu. Účinok trvá po dobu cca 2 hodín. Steve Jobs alebo Mark Zuckenberg mávali “meetingy” vonku, popri tom ako sa prechádzali. Mali totiž vtedy oveľa viac nápadov, ako keby mali sedieť zatvorení v kancli.

Telesná výchova má za úlohu zlepšiť schopnosť žiakov porozumieť matematike alebo pomôcť lepšie ovládať jazyk a čítať s porozumením. Preto je blbosť, že by deti s nadváhou mali byť typickými bifľošmi a športovo založené deti by mali mať horšie známky. Nemusí ísť len o beh, vhodné sú rôzne hry, pri ktorých sa zvýši tep.

Deťom stačí už 5-minútový pohyb na to, aby sa u nich zlepšila koncentrácia a znížili sa u nich symptómy ADHD (porucha aktivity a pozornosti)

Proti starnutiu mozgu funguje 30 minútová prechádzka, 5x týždenne. Tá je účinnejšia ako lúštenie krížoviek a sudoku.

Mozog fyzicky aktívnych ľudí pracuje efektívnejšie a nielenže pomalšie starne, dokonca sa vďaka pohybu preukázali aj známky mladnutia mozgu.

Všetky tvrdenia v tejto knihe nie sú názory autora, ale sú na základe vedeckých štúdií, ktoré sú v zozname odkazov na konci knihy.

Zdroj: Dobehni svoj mozog (Anders Hansen)

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.