Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Sila vôle je obmedzená

Sila vôle je obmedzená

Dôjdeš večer z práce. Sedíš pred telkou. Vieš, že v tej svojej tajnej skrinke Ťa čaká dobrota (nech to je čokoľvek).

Musíš sa rozhodnúť – dáš si to, aj keď vieš, že Ťa to neposunie bližšie k cieľu? Alebo sa premôžeš a potlačíš svoje chúťky?

S takýmto scenárom sa možno stretávaš často. Až príliš často. Možno máš zo seba dobrý pocit, že si opäť odolal.

Ale práve to môže byť aj problém. Takýmto spôsobom musíš stále odolávať. Psychicky bojuješ s myšlienkou potešenia.

Aj keď odoláš, Tvoja willpower (sila vôle) nie je neobmedzený zdroj. Rovnako ako baterka na telefóne. Po noci v nabíjačke je síce ready na 100%, avšak počas dňa, keď využívaš telefón, jej hladina logicky klesá. Až príde večer a práve vtedy, keď telefón najviac potrebuješ, vypne sa. Už nevládze. Opäť potrebuje dobiť (Ajfónisti, som v tom s Vami).

Prečo som použil práve takýto príklad? Jednoducho, predstav si svoju willpower tiež ako takú baterku. Je nabitá na istej hladine avšak postupom času prirodzene klesá. Klesá tak, že musíš bojovať s nejakým rozhodnutím. Napr. prekonávať sa, aby si si nedal tú sladkosť.

Až príde moment, kedy toho máš dosť a niečo si dáš. A často to nekončí len pri jednej sladkosti. Je to aj problém prístupu „all in or nothing“, ale o tom potom.

Takže ako sa tomu snažiť vyhnúť? No, ideálne je, aby si sa tomu vôbec nemusel vyhýbať. Aby si sa nemusel rozhodovať, ale mal len tú správnu, jednoduchú voľbu.

Príklad – každý deň po práci chodíš domov okolo mekáča. Si unavený a hladný, keďže si si extra nenaplánoval deň s jedlom. A tak sa 2 dni z týždňa zastavíš na „večeru“. Veď si zaslúžiš.

Ale prd makový. Tvoje telo si to nezaslúži. Zaslúži si poriadne výživné jedlo a nie mekáč. Ako sa teda vyhnúť tomuto pokušeniu? Jednoducho zmeň cestu. nechoď okolo mekáča. Ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle.

Ďalší príklad – je večer, si doma pred telkou. Rozmýšľaš, čo by si si ešte dal po zub. Keďže máš v skrinke zásoby sladkostí, schmatneš prvé, čo uvidíš. A onedlho opäť nastane pocit zlyhania. 

Ako sa tomu vyhnúť? Nemaj doma žiadne takéto zásoby. Proste nie. Daruj ich niekomu, alebo ich daj na ťažko dostupné miesto v dome. Takto nad nimi nebudeš ani len rozmýšľať.

Zhrnutie:

Sila vôle je ako baterka na mobile, tiež sa časom vybije. Čím viac sa budeš musieť rozhodovať, tým skôr sa vybije. Čím menej rozhodnutí / odolávania budeš musieť robiť, tým lepšie pre Teba.

Zdroj: https://www.apa.org/topics/willpower-limited.pdf

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.