#2 Neplánuješ jedlo dopredu
Predstav si prípravu jedla ako os. Úplne naľavo je nulová príprava, preskúmavanie poličiek chladničky a objednávanie si jedla. Na druhej strane je príprava jedla na celý týždeň dopredu, a to každú nedeľu. Toto sú dva extrémy. Asi sa nájdeš niekde medzi, kde je kopec priestoru na zlepšenie. Predstav si zajtrajší deň. Či sa naraňajkuješ doma, alebo si cestou kúpiš niečo vhodné. Či si zabalíš obed z domu alebo si pozrieš menu v reštike a vyberieš niečo vhodné. A tak ďalej. Začni aspoň jedným vareným jedlom doma denne a postupne to navyšuj.
#3 Ješ príliš rýchlo
Ak do seba jedlo doslova nahádžeš, nie je to nič moc. Vlastne ani tak rýchlo nevieš, že si niečo zjedol a často si dáš ešte nejaký nadbytočný dezert. Nauč sa jesť pomalšie, poriadne prežúvaj, vychutnávaj si jedlo. Pomôže, ak počas jedenia nebudeš za PC alebo s mobilou v ruke. Najedz sa za stolom s partnerom / rodinou, jedzte pomaly, rozprávajte sa, pite. Uvidíš, aký veľký rozdiel to spraví. Nielen zo stravovacieho, ale aj sociálneho pohľadu.
#4 Miluješ sladké
Či sú to Milky čokolády, sladké pečivo, alebo Oreo, tieto veci sú spravené tak, aby nám chutili a predávali sa. A chutia až strašne dobre. Hyperpalatabilita označuje to, keď sú potraviny neodolateľné kvôli mixu cukru, tuku a soli. Ak budeš mať takéto veci doma, je veľká pravdepodobnosť, že ich niekedy aj zješ. Ak namiesto nich bude napr. ovocie, tak pravdepodobne zješ to. Prvotný chtíč po cukre tým uhasíš. Nevravím, že máš byť úplne bez sladkého, to asi nedáš, buďme realisti. Ak ma sleduješ, vieš, že sem-tam je v pohode a rozhoduje big picture. Ale v potravinách si najbližšie namiesto veľkej Milky kúp napr. kilo mandaríniek.
#5 ješ často mimo domu
Keď ideš do reštiky, nechceš sa moc obmedzovať, viem. Stále však máš na výber – a snaž sa vybrať to najlepšie. Záleží to aj od danej príležitosti. Ak si napr. v špeciálnej reštike alebo kaviarni, daj si to, po čom túžiš. Spomaľ a uži si to. Počas zvyšku dňa potom môžeš primerane upraviť svoj príjem. Alebo sa môžeš dopredu pripraviť, pozrieť si menu a máš vybraté. Výber je stále na Tebe, ale ak sa dopredu pripravíš, budeš to mať ľahšie. Po takomto jedle sa spýtaj sám seba, či si spokojný. Nielen s výberom ale aj svojím pocitom. Nabudúce sa tým vieš riadiť a upraviť svoj výber.
#6 ješ väčšie porcie ako potrebuješ
Je normálne, že nevieš odhadnúť veľkosť porcie. Často možno nestíhaš jesť. Keď sa dostaneš ku chladničke, máš pocit, že ju zješ aj s dverami. Prvou vecou je – ako v bode 2 – plánovať dopredu. Ak prídeš hladný tak akurát, Tvoja porcia bude menšia. Ak nemáš naplánované, neješ pol dňa, vtedy je tu problém. V reštikách taktiež často dostaneš obrovskú porciu, ktorú natlačíš aj keď už nemôžeš – veď si si zaplatil. Skús jesť pomalšie, vnímaj jedlo, počúvaj svoje telo keď Ti hovorí, že stačí. Snaž sa skončiť s jedením, keď si na 80% full. Chce to cvik, ale pôjde to. Ide o progres, nie o dokonalosť.
#7 Nemáš čas chystať si jedlo
Veľmi častá veta. Ako však sám vieš, čas by na to bol. Rozumiem, že pracuješ, chceš mať čas na kamošov, rodinu, cvičenie, vlastný rozvoj. Kde sa tam sakra ešte zmestí varenie a príprava jedla?! Ono je to skôr o prioritách. Strava je úplným základom pri snahe o zdravší lifestyle. Ten kto to pochopí, tak si spraviť čas vie. Namiesto pol hodiny scrollovania Instagramu si hodí mäso na panvicu a dá variť cestoviny. Potom si spokojne sadne pred telku a vypína. Jednoducho skús posunúť stravu v rebríčku priorít o pár priečok vyššie a ono to v pohode pôjde. Variť si predsa nemusíš ako Gordon Ramsey, ale tak, ako vieš Ty.
#8 Často piješ (alkohol)
Nemusíš byť doslova alkoholik, aby sa Ťa tento bod dotýkal. Možno sú to tie 2 poháre vína každý večer. Len tak na vychillovanie. Alebo 3 pivká 3x za týždeň s kamošmi. Ono sa to nezdá, ale tieto „prázdne“ kalórie sa rátajú – a vedia to veľmi rýchlo. (Nie sú prázdne, len nemajú výživovú hodnotu v podobe bielkovín, sacharidov či tukov, ale kalórií majú stále dosť – 7 na 1 gram alkoholu). Taktiež mierna hladinka znižuje Tvoje odhodlanie a ľahšie sa dostaneš k nezdravému jedlu a prejedaniu sa.
Upraviť to môžeš napr. takto: Namiesto 3 veľkých pív si dáš 3 malé. Alebo namiesto 2 pohárov vína si dáš jeden a budeš ho pomaly cuckať a vychutnávať.