Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Bielkoviny majú zasycujúci efekt. Ale nie je to len o zvýšení ich príjmu

Bielkoviny majú zasycujúci efekt. Ale nie je to len o zvýšení ich príjmu

Často sa vraví, že bielkoviny znižujú pocit hladu. Táto meta-analýza to otestovala. Výsledky hovoria, že áno (aj), ale skladanie jedálnička “proti hladu” je o niečo ťažšie než len tvrdiť – zvýš pomer bielkovín.

Ak cvičíš, bielkoviny máš rád. A pravdepodobne ich ješ viac, než je odporúčané pre bežného človeka (cca 50g denne, podľa WHO).Je to najmä preto, lebo ich vyšší príjem sa spája s hypertrofiou (nárastom svalov) a udržaním beztukovej hmoty počas chudnutia. Avšak, sú tu aj ďalšie veci ako termický efekt jedla či väčšie zasýtenie (v porovnaní s rovnakou prijatou energiou z tukov či sacharidov. To všetko vedie k tomu, aby sa presadzovala diéta s vyšším podielom bielkovín aj pri necvičiacich, ktorí nemusia mať za cieľ práve maximalizáciu svalovej hmoty.

Táto meta-analýza hľadala štúdie s pojmami – hlad, pocit plnosti, zasýtenie, chuť do jedla, predpokladaná budúca konzumácia jedla. Taktiež sa sledovali biomarkery spojené s reguláciou apetítu. Pri “akútnych” štúdiách (mali trvanie <5,5 hod, bolo ich 49), bielkoviny zvýšili pocit plnosti a zasýtenia, znížili hlad a túžbu po jedle. Pri “dlhodobých” štúdiách (trvali 3 dni až 9 mesiacov, bolo ich 19) boli výsledky podobné, ale záležalo to od konkrétnej situácie a výsledky sa od seba mierne líšili.

Zasýtenie bielkovinami funguje dočasne a je „zvykové“

Ukazuje sa, že zasycujúci efekt je skôr akútny než dlhodobý. Jedna štúdia napr. sledovala efekt jedenia vysoko-bielkovinového snacku v podobe tyčinky versus bežnej snackovej tyčinky po dobu 2 týždňov. Pocit hladu bol nižší u tých, ktorí jedli vysoko-bielkovinovú tyčinku. Avšak štúdia pokračovala ďalšie 2 týždne a tento rozdiel sa vyrovnal.

bielkoviny zasytenie tomax

Podobne na tom je aj štúdia z roku 2015 kde sa porovnávala diéta s obsahom bielkovín 30% vs 5% počas 12 týždňov. Počas prvého týždňa bola viac zasýtená “30% skupina”. Do konca štúdie sa však tento rozdiel  vyrovnával.

Dlhodobý zvýšený príjem bielkovín – 3,4 vs 2,3 g/kg, 4,4 vs 1,8 g/kg či 3,32 vs 2,51 g/kg taktiež neznamenal spontánnu redukciu hmotnosti. Práveže kalorický príjem bol celkovo vyšší (práve kvôli bielkovinám). Je tak zrejmé, že zvýšiť príjem bielkovín z “veľa” na “veľmi veľa” nespôsobuje dostatočne veľký zasycujúci efekt, ktorý by spôsobil zmysluplnú stratu tuku u trénovaných jedincov.

Avšak, to neznamená, že vysoko-bielkovinové diéty nemajú zmysel pri “manažmente hladu” (sorry, prekladané z angličtiny, lepší pojem nepoznám). Napríklad sa porovnávali diéty nastavené na kalorický deficit, kde boli bielkoviny na 1,6 vs 2,8 g/kg. Skupina s vyššou hodnotou bielkovín mala lepšie výsledky ohľadne stresu, únavy a spokojnosti s diétou. Podobne to bolo aj pri 1,8 vs 2,9 g/kg, kde sa sledovala spokojnosť s diétou a chúťky (cravings) na junk food. Opäť na tom bola lepšie “bielkovinovejšia” skupina.

Aj keď boli štúdie (vychádzali z cca 5000 výsledkov) poriadne prefiltrované, je nemožné usúdiť konkrétne závery. Väčšinou vieme len množstvo bielkovín v strave počas istého obdobia. Nevieme v akej forme boli podávané (pevné vs tekuté), z akých zdrojov, koľko vlákniny či vody bolo v strave atď. Preto sa treba pozrieť skôr na stravu ako celok, nie na jedinú živinu. A presne o tom to je. Nehľadaj jednu vec, ktorá Ti zázračne pomôže. Pozeraj sa na big picture, nie na jednotlivé malé zložky.

Zasýtenie teda nie je len o bielkovinách

V roku 1995 bol Holtom a spol. vydaný veľmi zaujímavý index zasýtenia potravinami. Vedci dali účastníkom rôzne jedlá (porcie v hodnote 240 kcal). Po 2 hodinách sa vyhodnotila sýtosť, ktorú vnímali po zjedení danej potraviny. Ako „referencia“ bol vybraný biely chlieb – dostal hodnotu 100, a všetky potraviny boli hodnotené v porovnaní s bielym chlebom. Ak bolo skóre >100 znamenalo to, že jedlo bolo viac sýte ako chlieb, a <100 znamenalo, že jedlo bolo menej sýte ako chlieb. Tu sa krásne ukázalo, že:

-áno, všeobecne boli jedlá s vyšším obsahom bielkovín zasycujúcejšie
-avšak boli tu aj ďalšie faktory – obsah vlákniny, vody a hmotnosť porcie jedla

Celkovo z toho teda vychádza, že ten, kto chce predchádzať hladu, si má vyberať jedlá s nízkou energetickou hodnotou (vzhľadom na množstvo jedla) a s vysokým obsahom bielkovín, vlákniny, vody a čo najmenej spracovanými potravinami.

Zhrnutie

Výsledky naznačujú, že bielkoviny majú v akútnych podmienkach (<5,5 hod) efekt na zasýtenie, avšak ak si na ich vyšší príjem zvyknutý dlhodobo, tento efekt je menej jasný. Vysoký príjem bielkovín hneď nevedie k chudnutiu alebo zníženiu príjmu sacharidov či tukov u trénujúcich ľudí. Je to o celkovej diéte, nie len o príjme bielkovín. Ľudia, ktorí majú problém s hladom a chcú ho viac kontrolovať, by sa mali vyhýbať hyperpalatabilným jedlám (tie nezdravé, čo tak dobre chutia) a stravu skladať tak, aby obsahovala dostatok bielkovín, vlákniny, vody, mala nízku energetickú hustotu a množstvo nespracovaných alebo minimálne spracovaných jedál a potravín.

-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28698222/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24092765/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19400750/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24670946/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25466951/
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4617900/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24834017/
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5078648/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25028958/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30597865/
-https://pubmed.ncbi.nim.nih.gov/7498104/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32768415/

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.