Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

(Myslíš si, že) si v kalorikom deficite a aj tak nechudneš?

(Myslíš si, že) si v kalorikom deficite a aj tak nechudneš?

Iba žeby si nebol 🤔  Na chudnutie potrebuješ kalorický deficit. To počuješ z každej strany, lebo to tak je. Tu máš 5 častých chýb, ako sa z deficitu pravdepodobne sám vyhadzuješ

1. Cez týždeň sa držíš, ale cez víkend to pokazíš

Počas týždňa máš režim. Pondelky sú stále najlepšie na nový „mini začiatok“ a preto ideš bomby. Si namotivovaný. Máš svoj režim, ideš do práce, držíš sa svojich jedál. Odcvičíš si to, čo si chcel. Všetko je super.

No a potom príde piatok. Máš po práci. Zaslúžiš si predsa pivko, že? Ideš teda na jedno pivko. O 3 pivá a 5 poldecákoch neskôr si dáš kebab do ruky a je to. Povieš si, že to už je jedno a cez víkend môžeš jesť hocičo. Takto zmažeš svoju snahu počas týždňa a nemáš žiaden progres. *Ok, možno som to trochu prehnal, ale pointu chápeš.

Riešenie – V piatok si nastav limit, ktorý vypiješ/zješ a buď s tým spoko. Cez víkend vstávaj v podobný čas ako počas týždňa. Vytvor si režim, program, choď sa poprechádzať, maj aktivitu. Hlavne sa nenuď – to je častý spúšťač nezmyselného jedenia.

2. Síce používaš appku na sledovanie stravy, ale nie dobre

Ak si naskenuješ jedlo podľa čiarového kódu, vźdy skontroluj, či to, čo je uvedené v appke je napísané aj na obale potraviny. Niekedy sú totiž hodnoty nesprávne.

Ak si niečo pridáš, vždy skontroluj množstvo, ktoré potvrdíš. Pri mnohých potravinách automaticky nahodí 100 gramov. Avšak čo ak máš tvaroh, ktorý má 200 gramov? Musíš si to množstvo teda upraviť.

Taktiež je napr. viacero alternatív ryže, niektoré majú zlé hodnoty. Vždy si otvor danú potravinu a pozri sa, či sú hodnoty ok. Časom už budeš mať „tie svoje“ a bude to jednoduché.

Máš navážený varený stav, ale do appky zadáš surový stav. To sú veľké rozdiely. Nejdem tu rozoberať, ako by to malo byť, lebo Ťa len zamotám. Vyber si tú možnosť (surová / varená) ktorá Ti vyhovuje a tak si to nahadzuj. Vždy si teda nahoď do appky taký stav, aký máš navážený.

3. V appke nenahadzuješ všetko

Káva sem, cukrík tam, troška čokolády. To všetko sa počíta. Ak si to nezapíšeš, niekedy to môže spraviť napr. aj 300 kcal za deň – čo môže byť rozdiel, kvôli ktorému naozaj nie si v deficite.

Nejedz teda „len tak“. Sústreď sa najmä na hlavné jedlá a nepichaj do seba blbosti.

Alebo si niekde v reštike a nevieš, ako si nahodiť jedlo, ktoré máš pred sebou. Tak si so sebou zober kuchynskú váhu a…Ale čosi, srandujem. Nahoď si jedlo aspoň od oka. Ak si budeš viac variť, budeš cca vedieť, ako vyzerá určité množstvo ryže alebo mäsa a budeš vedieť, ako si to cca nahodiť. Nerob však to, že si jedlo nenahodíš vôbec, potom to celé nemá veľmi zmysel.

4. Precenil si výpočet denného výdaja

Ak si si vypočítal svoje TDEE (celkový denný výdaj energie), neznamená to, že to číslo je presné a bude to fungovať podľa neho.

Vypočítať si ho je fajn, ale je to len niečo orientačné. Môžeš sa podľa neho riadiť napr. 2-3 týždne. Ak budeš mať prispôsobený príjem na túto hodnotu a funguje to a vidíš malé zmeny, super. Ak nie, je čas niečo zmeniť. Napr. pridať aktivitu alebo ubrať z príjmu.

Buď však trpezlivý a nerob to hneď po 3 dňoch bez zmeny.

Nikde nenájdeš presný výpočet, ktorý bude fungovať práve Tebe. Dá sa ale sledovať si svoj príjem, aktivitu a progres (fotky, miery, váhu, fit oblečenia). Jedine tak vieš časom upraviť niektoré premenné a ísť ďalej za svojím cieľom.

5. Preceňuješ výdaj a podceňuješ príjem

Nesleduj len číslo spálených kalórií podľa hodiniek. Hodnoty sú často vyššie, než aké sú v realite.

Silový tréning spáli menej kalórií než kardio – ale o to nejde! Silový tréning by mal byť pri snahe o lepšiu postavu vždy číslo jeden. Aj keď chceš schudnúť. Čísla na hodinkách nezodpovedajú o tom, či bol tréning dobrý alebo nie. Lepší alebo horší.

Takže ak aj cvičíš 3x týždenne a myslíš si, že to je dosť – nemusí. Pozeraj sa na celkovú aktivitu počas dňa. Chodíš dosť? Akú máš prácu? Je predsa obrovský rozdiel medzi kuriérom a prácou v kancli. Skús sa teda viac hýbať aj mimo cvičenia. Schody, prechádzky atď.

Ak si nie si istý zapísaním jedla do appky, radšej si nahoď o niečo viac, než naopak.

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.