Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Pomôže vitamín D proti depresii?

Pomôže vitamín D proti depresii?

Množstvo ľudí je depresívnych počas zimných mesiacov, keďže produkujeme menej vitamín D alebo „slnečného vitamínu“.  Takže, môže suplementácia vitamínom D liečiť sezónnu depresiu? Nie úplne, ale môže pomôcť.

Vitamín D je bezpečný a relatívne lacný, preto je jeho suplementácia vhodná, keďže môže priniesť viacero zdravotných benefitov, ako napr. aj zlepšenie nálady. Avšak depresia je komplexná, spôsobiť ju môže veľa faktorov, a preto vravieť, že vitamín D ju vylieči, by nebolo múdre.

Čo hovoria štúdie?

V dvoch pozorovaniach (1,2) sa prišlo na súvis medzi depresiou a nízkou hladinou vitamínu D (<20 ng/mL). To bolo v roku 2016 resp. 2017. Rok predtým bola vydaná meta-analýza, ktorá nenašla signifikantnú redukciu depresie po suplementácii vitamínom D. Avšak taktiež pridali, že väčšina štúdií bola s ľuďmi s nízkou depresiou a dostatočnými hladinami vitamínu D. Teda je možné, že ak by depresia bola silnejšia a hladiny vit. D nižšie, vtedy by suplementácia mohla byť efektívna. 

Ďalšia meta-analýza z 2014 zasa ukazuje na zlepšenie stavu u ľudí, ktorí mali vit. D pod 20 ng/mL.

Takže, nedostatok vit. D (≤20 ng/mL) je spájaný s depresiou. Ak je depresia silná, pravdepodobne pomôže suplementácia vit. D kvôli odstráneniu nedostatku. Ak je hladina vit. D dostatočná a depresia silnejšia alebo slabšia, vtedy pravdepodobne vit. D nepomôže.

Ako to funguje?

Receptory vit. D sú takmer všade v ľudskom tele. Jeden z mechanizmov môže byť napr. hormonálny, keďže vit. D reguluje hladiny testosterónu. No a nízke hladiny testosterónu znižujú náladu ako u mužov, tak aj u žien.

Na obrázku môžeš vidieť, ako sa tvorí vitamín D. Zdroj: https://examine.com/nutrition/vitamin-d-and-depression/

Príčiny a dôsledky

Avšak, treba si pamätať, že korelácia neznamená príčinnú súvislosť. Dáta z pozorovaní predpokladajú koreláciu medzi depresiou a nízkou hladinou vit. D, avšak to neznamená, že nízka hladina vit. D spôsobuje priamo depresiu. Môže to byť spôsobené aj tým, že deprimovaní ľudia chodia menej von – teda majú menej slnečného žiarenia – teda produkujú menej vit.D. Takto by depresia mohla byť príčinou nízkej hladiny vit. D skôr než jej dôsledkom. 

Aj keby bola depresia dôsledkom a nie príčinou, to neznamená, že nízka hladina vit. D nie je aj dôsledkom. Tí, ktorí chodia menej von majú menej slnečného žiarenia, ale pravdepodobne aj menej cvičia (čo taktiež ovplyvňuje náladu).
*Asi je to komplikované, ale ak si to prečítaš ešte raz a pomaly, pochopíš.

Takže, nedostatok vit. D je spájaná s depresiou, ale to neznamená, že nízka hladina vit. D spôsobuje depresiu. Je to pravdepodobne jeden z faktorov sezónnej depresie. V zime je menej svetla (nižsia hladina vit. D), v lete viac (vyššia hodnota vit. D). Veď si asi počul o tom, že napr. Fíni trpia depresiami oveľa viac, ako napr Španieli.
*Bodaj by nie, keď tam majú stále tmu a zimu.

Kto má nedostatok vit. D?

Pravdepodobne okolo polovice ľudstva. Nie je prekvapením, že nízke hladiny sú najmä u ľudí tmavej pleti. Na druhej strane, myslel by som si, že čím bližšie k rovníku, tým bude nedostatok vit. D menší (keďže tam slnko svieti viac). Avšak nie je to úplne tak. Aj ľudia žijúci v miestach, kde je slnko celý rok, neprodukujú dostatok vit. D. Je to pravdepodobne tým, že celkov stále viac robíme z domu, aj vonku sme viac zahalení a používame opaľováky. 

Ak chceš zistiť ako na tom si, existujú krvné testy, ktoré stoja okolo 10 EUR. Ideálne je zisťovať si túto hodnotu v strede zimy (kedy je vystavenie slnku najnižšie) a v strede leta (kedy je najvyššie).

Zdroje vit. D

Hlavným zdrojom je slnko. Ním dostáva človek okolo 95%. Dostatočnú hodnotu naplní v letných mesiacoch za 15 minút pohybu na slnku. Len zvyšných 5% pochádza z bežnej stravy. Z potravín sú zdrojmi tučné ryby ako losos či sardinky, ale taktiež z tuniaka, treščia pečeň a kaviár. Aj niektoré druhy mlieka sú obohatené o vit. D. Ako vidíš, to nie je veľa zdrojov a ak trpíš nedostatkom vit. D, potom je vhodné suplementovať. Ako dlhodobo bezpečné sa odporúča 2000 IU denne.

D3 je najvhodnejšou formou. Väčšina doplnkov D3 je odvodená z lanolínu, voskovej látky vylučovanej kožnými žľazami, najmä z oviec. Ovce sú strihané a potom je z vlny vytlačený povlak lanolínu. Pretože v procese nie sú zabité ovce, bude tento zdroj D3 pre niektorých vegetariánov prijateľný. Pre vegánov existuje extrakt z lišajníkov.

Zhrnutie

Takmer polovica ľudí má nedostatok vitamínu D. Jeho nízka hladina je spájaná s depresiou. Zníženie produkcie vit. D kvôli zníženému slnečnému žiareniu počas zimných mesiacov môže byť faktorom sezónnej afektívnej poruchy. Ak hodnoty vit. D nie sú nízke, jeho suplementácia pravdepodobne nepomôže. Ak sú nízke, suplementácia môže pomôcť proti depresii. Na zistenie hladiny vit. D si môžeš spraviť krvný test, ideálne 2x ročne – v strede zimy a strede leta.

-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27750060
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26951286
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25701329
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25999864
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26358173
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16862239
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22629085
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21310306
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26877203
-https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/#h3

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.