Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Šumivé vitamíny

Šumivé vitamíny


Veľa z nás už počulo: „Zasa piješ ten šumák, veď to nie je zdravé“
Kde je ale pravda? Sú šumivé tablety – s obsahom C-éčka, magnézia apod. – naozaj nezdravé, alebo naopak, prospešné pre naše telo?

Táto téma mi napadla, keď som si dával ďalšie magnézko z Lidloša do pohára s vodou. A tak som sa snažil nájsť čo najviac relevantných štúdií a výskumov, avšak veľa ich naozaj nie je. Tie od farmaceutických spoločností som radšej preskakoval…Konkrétne som ale našiel dva nezávislé výskumy, ktoré sa odvolávajú na jednu spoločnú vec – šumáky obsahujú priveľa sodíka.

Šumivé vitamíny tomax
Šumivé tablety, Zdroj: http://www.free-photo-gallery.org/photos/effervescent-tablets/

Prvý výskum sa uskutočnil vo Francúzsku, zúčastnilo sa ho 1043 ľudí a ukázal vlastne len na to, že ľudia užívajú šumivé tablety (paracetamol, vitamín C, magnézium apod.) veľmi často. Keďže tieto tablety obsahujú zvýšené množstvo sodíka, je možné, že vedú k problémom kardiovaskulárneho systému.

Druhý výskum bol oveľa obšírnejší a dlhodobejší, zúčastnilo sa ho takmer 1,3 milióna obyvateľov Spojeného kráľovstva. Zameral sa na to, či pacienti, ktorí užívajú lieky obsahujúce sodík, majú vyšší výskyt kardiovaskulárnych príhod v porovnaní s pacientmi, ktorí sú  liečení tým istým liekom, avšak bez obsahu sodíka. Záver výskumu je nasledovný:
„Užívanie šumivých a rozpustných liekov obsahujúcich sodík bolo spojené so signifikantne vyššou pravdepodobnosťou nežiaducich kardiovaskulárnych príhod v porovnaní s tými istými liekmi bez obsahu sodíka. Lieky s obsahom sodíka by sa mali predpisovať opatrne, iba ak vnímané prínosy prevažujú nad týmito rizikami.“

Toto stanovisko už dáva celkom jasnú odpoveď, že? No, len nie tak rýchlo…

Ako sa píše v článku, ktorý do detailu rozoberá tento výskum, nemusí to byť také jednoznačné. Tento výskum je dlhodobý, zapojilo sa doň obrovské množstvo ľudí. Preto nebolo možné sledovať ich fyzickú aktivitu, lifestyle, životosprávu či príjem sodíka z ostatných zdrojov. Takže vlastne neexistuje žiadny priamy dôkaz, že šumáky spôsobujú kardiovaskulárne ťažkostI.

 

Otázka sodíka

Odporúčanie WHO (World Health Organization) je prijať do 5 g soli, čo je 2000 mg sodíka. Na Slovensku podľa najnovšieho prieskumu muž v priemere prijme 9,6 g a žena 6,6 g soli na deň. Keďže tieto čísla sú nad odporúčané hodnoty, navyšovať ich ešte viac v podobe šumivých nápojov sa nezdá byť rozumné.

Zvýšený príjem sodíka však priamo vedie k ťažkostiam kardiovaskulárneho systému. Zvyšuje krvný tlak, čo môže viesť až k mŕtvici či infarktu.

Názor farmaceuta:

V rámci vitamínových a minerálnych výživových doplnkov v podobe šumivých tabliet treba poukázať najmä na fakt, že obsahujú priveľa aditív. Od umelých farbív cez konzervačné látky. Chutí to, šumí to, ešte to je aj farebné… Ostáva na zváženie, prečo a na čo idem daný šumák užiť, či som športovec alebo nie. Keď sa pozrieme na otázku spomínaného sodíka, áno, je pravdou, že jeho nadmerné užívanie nie je vhodné, a to najmä u ľudí po 60tke a u osôb s diagnostikovaným kardiovaskulárnym ochorením. Pokiaľ však športujete alebo sa nadmerne potíte, šumák je v tomto prípade dokonca vhodným a rýchlym prostriedkom na doplnenie vyplavených elektrolytov. Taktiež je žiadúce jeho použitie ako prvá pomoc napr. pri kŕčoch svalstva (magnézium, draslík) vzhľadom k rýchlemu prechodu tráviacim systémom alebo pri náhlej bolesti či horúčke, ak sa jedná o šumivú tabletu s obsahom paracetamolu. Ak však pijete šumivé výživové doplnky len od chuti alebo „pre zdravie“, nerobte to, pretože stále platí, že pre telo najlepšie vstrebateľné vitamíny a minerály sú zo stravy.

Takže, ako to vlastne je?

Šumivé nápoje sami o sebe nezabíjajú. Avšak obsahujú veľa sodíka, a keďže už bez nich je u väčšiny populácie jeho príjem nad odporúčané hodnoty, môže to byť zdraviu škodlivé. A zvyšovať si riziko na kardiovaskulárne choroby teda nie je nič moc. Pre športovcov však kvôli zvýšenému poteniu počas a strate elektrolytov po tréningu môžu byť efektívne.

Ďalšou vecou je využiteľnosť látok pre telo. Povedal by som, že je to niečo ako proteínová tyčinka – vieš, že to nie je nič moc, ale aspoň nejaké živiny z nej máš. Aj keď ich zdroje nie sú ideálne.

Vždy bude lepšie snažiť sa prijať potrebné vitamíny a minerály rozumnou, pestrou stravou v podobe ovocia, zeleniny apod.

Takže z mojej skrinky asi čoskoro nadobro vyšumia 🙂


Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30061444
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24284017
https://www.nhs.uk/news/heart-and-lungs/high-salt-levels-in-soluble-drugs-may-raise-heart-risk/
https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/nutrition_physical_activity/docs/salt_report1_en.pdf
http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduct


Ďalšie články:

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.