Prvý výskum sa uskutočnil vo Francúzsku, zúčastnilo sa ho 1043 ľudí a ukázal vlastne len na to, že ľudia užívajú šumivé tablety (paracetamol, vitamín C, magnézium apod.) veľmi často. Keďže tieto tablety obsahujú zvýšené množstvo sodíka, je možné, že vedú k problémom kardiovaskulárneho systému.
Druhý výskum bol oveľa obšírnejší a dlhodobejší, zúčastnilo sa ho takmer 1,3 milióna obyvateľov Spojeného kráľovstva. Zameral sa na to, či pacienti, ktorí užívajú lieky obsahujúce sodík, majú vyšší výskyt kardiovaskulárnych príhod v porovnaní s pacientmi, ktorí sú liečení tým istým liekom, avšak bez obsahu sodíka. Záver výskumu je nasledovný:
„Užívanie šumivých a rozpustných liekov obsahujúcich sodík bolo spojené so signifikantne vyššou pravdepodobnosťou nežiaducich kardiovaskulárnych príhod v porovnaní s tými istými liekmi bez obsahu sodíka. Lieky s obsahom sodíka by sa mali predpisovať opatrne, iba ak vnímané prínosy prevažujú nad týmito rizikami.“
Toto stanovisko už dáva celkom jasnú odpoveď, že? No, len nie tak rýchlo…
Ako sa píše v článku, ktorý do detailu rozoberá tento výskum, nemusí to byť také jednoznačné. Tento výskum je dlhodobý, zapojilo sa doň obrovské množstvo ľudí. Preto nebolo možné sledovať ich fyzickú aktivitu, lifestyle, životosprávu či príjem sodíka z ostatných zdrojov. Takže vlastne neexistuje žiadny priamy dôkaz, že šumáky spôsobujú kardiovaskulárne ťažkostI.
Otázka sodíka
Odporúčanie WHO (World Health Organization) je prijať do 5 g soli, čo je 2000 mg sodíka. Na Slovensku podľa najnovšieho prieskumu muž v priemere prijme 9,6 g a žena 6,6 g soli na deň. Keďže tieto čísla sú nad odporúčané hodnoty, navyšovať ich ešte viac v podobe šumivých nápojov sa nezdá byť rozumné.
Zvýšený príjem sodíka však priamo vedie k ťažkostiam kardiovaskulárneho systému. Zvyšuje krvný tlak, čo môže viesť až k mŕtvici či infarktu.