Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

Termický efekt jedla, frekvencia a časovanie jedenia

Termický efekt jedla, frekvencia a časovanie jedenia

Keď niečo zješ, telo s prijatú energiu využíva na trávenie, absorbovanie, metabolizmus či ukladanie nadbytočnej energie a časť je spálená vo forme tepla. Tento proces je známy ako termický efekt jedla (TEF – z anglického thermic effect of food).

Na poste / obrázku môžeš vidieť zložky výdaju. TEF predstavuje v priemere asi 10% z kalorického príjmu zdravých dospelých osôb, ktoré konzumujú bežnú stravu s mixom makroživín. Tvoje skutočné percento bude ale závisieť od niekoľkých faktorov vrátane veku, načasovania jedla a pomeru makroživín v jedle. Energiu potrebnú na strávenie každej makroživiny (jej TEF) možno vyjadriť ako percento energie dodanej makroživinou:

Tuk poskytuje 9 kalórií na gram a jeho TEF je 0–5%.
Sacharid poskytuje 4 kalórie na gram a jeho TEF je 5–10%.
Proteín poskytuje 4 kalórie na gram a jeho TEF je 20 – 30%.

To znamená, že ak zješ napr. 100 gramov tuniaka z konzervy, ktorý má 100 kalórií a takmer výlučne bielkoviny, 20-30% z týchto kalórií sa využije na trávenie a metabolizmus. Čiže medzi 20-30 kalórií.

Ak by si zjedol 25 gramov čistého cukru, čo je 100 kalórií len zo sacharidov, na trávenie a metabolizmus sa spotrebuje 5-10%, teda len 5-10 kalórií.

Toto sú ale teoretické príklady. Nikto predsa neje v jednom jedle len bielkoviny, v druhom len sacharidy a v treťom len tuky. Naše jedlá sú (väčšinou) mixom všetkých makroživín, takže v priemere to vyjde na tých 10% v komplexnom jedle. Avšak, ak máš v strave dostatok bielkovín, potom vieš celkové číslo trošku zvýšiť.

Čo ovplyvňuje termický efekt jedla?

Doplnky
Okrem proteínového prášku (čo sa môže brať skôr ako jedlo) sa v ľudských štúdiách neukázal žiaden doplnok, ktorý by nejako zvyšoval TEF. Jedine zázvor, ktorý zvyšuje termický efekt jedla, s ktorým je prijatý. Štúdia ukazuje na slabé zvýšenie, pri obéznych ľuďoch,ale nič podstatné, takže teraz naozaj nemusíš jesť zázvor s každým jedlom.

Frekvencia jedenia
“Bráško, jedz 7x denne a Tvoj metabolizmus bude horieť!”

No zhorieť by skôr už mal tento názor. Často sa však o tom hovorí, že častejšie jedenie spôsobí väčšiu stratu tuku. A stále tomu veľa ľudí verí. Ale nie je to tak. Ak by si zjedol jedno jedlo denne, napr. s 2000 kcal verzus 5 jedál po 400 kcal, má to rovnaký termický efekt.
Po prvé, prijmeš rovnaké množstvo energie (kalórií).
Po druhé, keďže TEF je celkovo okolo 10% z prijatých kalórií, tak z jedného mega jedla s 2000 kcal bude 200 kcal ako TEF. Pri 5 jedlách po 400 kcal bude TEF 5x 40, teda opäť 200 kcal. Je to to isté.

To sa ukázalo aj pri štúdiách:
a) 1 vs 2 jedlá
b) 2 vs 3 jedlá
c) 2 vs 7 jedál

Takže jedz toľko krát, koľko reálne vyhovuje Tebe. Nie koľko “by si mal, lebo bla bla.”

Časovanie jedenia
No a tu je to celkom zaujímavé. Z predchádzajúcich štúdií a literatúry, ktorú som čítal, časovanie nezohrávalo nejakú extra rolu. Sú tu avšak štúdie (1, 2), ktoré začínajú ukazovať na to, že TEF môže byť nižší u jedál konzumovaných večer alebo v noci v porovnaní s ranným alebo popoludňajším jedlom.

V jednej štúdii 20 zdravých dobrovoľníkov konzumovalo štandardizované jedlo o 8 ráno alebo o 20 večer a merala sa ich metabolická odpoveď. Osem hodín pred jedlom účastníci konzumovali o niečo menšie štandardizované jedlo a boli požiadaní, aby nasledujúcich šesť hodín strávili v posteli. Hodnoty TEF boli vyššie po rannom jedle (328 kcal) v porovnaní s večerným jedlom (237 kcal).

To je v súlade aj s predchádzajúcim výskumom, ktorý uvádzal 31% relatívny pokles TEF po večeri, v porovnaní s ránom.

Avšak opäť – individualizácia. Ak si zvyknutý jesť viac večer, nemusíš to meniť. 

 

Zloženie jedla
Ako už predpokladáš a vieš z tohto článku, jedlá s vyšším obsahom bielkovím majú vyšší TEF. No a čo vysoko-sacharidové vs vysokotukové jedlá? Čo sa týka TEF, viac spotrebujú vysoko-sacharidové jedlá. Avšak je viac faktorov, ktoré môžu pôsobiť na TEF. Jedlá bohaté na vlákninu taktiež zvyšujú TEF. Na druhej strane, vysoko spracované jedlá majú nižší TEF než nespracované, whole-food potraviny.

Telesná hmotnosť
TEF môže byť nižší u obéznych ľudí alebo ľudí s inzulínovou rezistenciou. Sú to malé rozdiely, ale časom sa to vie pekne nazbierať. Aj preto je dôležité držať zdravú hmotnosť.

Cvičenie
Jedna štúdia naznačuje, že bez ohľadu na vek a telesné zloženie, cvičenie zvyšuje TEF.

Vek
Tri štúdie (1, 2, 3) ukázali, že TEF sa znižuje ako starneš. Starší ľudia (60-88 rokov) sa porovnávali s mladšími (18-35 rokov) a rozdiel bol 1%. To je však naozaj málo – pri 2000 kcal diéte je TEF okolo 200 a 1% z toho sú 2 kcal. Takže naozaj nič veľké.

Zhrnutie

Termický efekt jedla je teda jedna zo zložiek Tvojho výdaja. Tvorí okolo 10% z celkového kalorického príjmu. Zvýšiť toto číslo môžeš vysoko-bielkovinovou stravou, jedlami bohatými na vlákninu, cvičením, udržiavaním zdravej hmotnosti a jedením väčšieho množstva potravy v skorších časoch dňa.

-https://examine.com/topics/thermic-effect-of-food/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4025189/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8878356/
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22538118/
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2387273
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18053311
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1905998
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26414564/
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26219416
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8460600
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12499328
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16164885
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/613890
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6540980
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31021710
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1997564
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24155251
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2195295
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15472218

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.