Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

6 tipov, ako prežiť sviatky

6 tipov, ako prežiť sviatky

Zdobenie stromčeka, balenie darčekov, klasické tradície a brutálne…žranice. Tieto veci môžu znamenať vynechávanie tréningov, prejedanie sa a priberanie. Avšak tentokrát takéto sviatky nemusia byť. Tu máš jednoduchý manuál, ako prežiť sviatky a nezruinovať si za týždeň to, na čom si makal 2 mesiace.

Prinášam Ti pár tipov, s ktorými to tento rok bude o niečo lepšie než zvyčajne.

Tip č. 1 – Jedz pomaly a do sýtosti, nie až do prasknutia.

Pomalé jedenie má 2 hlavné dôvody:

fyziologické – Tráviacemu traktu trvá asi 15-20 minút, kým dá vedieť mozgu, že si jedlom uspokojený. Takže spomalenie jedenia spôsobí to, že doješ pred tým, než už budeš prejedený

psychologické – keď spomalíš, budeš viac cítiť chuť, konzistenciu jedla, viac si ho užiješ. Znamená to, že možno zješ menej, ale užiješ si to viac.

A s týmto vedomím si môžeš naozaj pomaly a bez výčitiek užiť nejaký ten babičkin koláčik.

Tip č. 2 – Nezabúdaj na pohyb

Častokrát sa stane, že sa so zväčšujúcou chuťou na jedlo znižuje chuť na cvičenie. Cítiš sa jedlom opantaný, ospalý. To je znak prejedenia. Ak však použiješ prvý tip, budeš ok a pripravený aj na nejakú aktivitu. Nemusí to byť hodinový workout, na ktorý si možno zvyknutý z posilky. Niekedy naozaj stačí 15-20 minút vedomého pohybu na udržanie sa v tempe. Ver mi, že 3-4 dni bez cvičenia a s koláčmi stále na očiach vie poriadne zamávať s disciplínou a pravidelnosťou.

Aj 10 drepov a 10 klikov denne je lepších než robenie diery v gaučí. Môžeš sa prejsť niekam von, vyjsť na čerstvý vzduch, zmeniť prostredie. Nech už to bude hocičo, udrž sa v pohybe.

Tip č. 3 – Voda a zelenina

Popri všetkých tých vianočných šmakocinách je tažké myslieť na niečo iné, viem. Ako prvú vec po prebudení skús namiesto pučenia lineckých koláčikov vypiť pohár vody. Namiesto raňajok klasika (šalát s rezňom) si priprav bohatý, farebný zeleninový šalát. Takto hneď ráno udáš smer svojmu dňu a bude to jednoduchšie. Taktiež naplníš veľkú časť svojej dennej zeleninovej potreby.
Pi vodu počas dňa. Často sa na ňu zabúda a hľadáš nejaké jedlo. Pritom čo naozaj chceš, je pohár vody / čaju.

Tip č. 4 – skús IF / posunúť alebpo vynechať raňajky

IF (Intermittent fasting / prerušované hladovanie) môže byť zaujímavá vec. Je to niečo také, ako keď chceš držať pôst, aby si uvidel zlaté prasiatko. Jednoducho – skús preskočiť raňajky, piť veľa tekutín a najesť sa napr. až na obed. Ušetríš tým kalórie, ktoré môžeš neskôr “minúť” na nejaký ten extra koláčik, keď budeš mať chuť. 

Viac o IF sa dočítaš v mojom e-booku pod názvom „Intermittent fasting“.

Tip. č. 5 – Jedz dostatok bielkovín

Keď si nakladáš na tanier, nemusíš si na ňom vytvoriť 3 poschodia. Neboj, jedlo Ti neujde.

Uisti sa však, že počas dňa zješ dostatok bielkovín a nie len cukor a tuk z koláčikov.

Je mi jasné, že všade okolo sú kalorické bomby, ale to, čo zješ, aj tak kontroluješ len Ty. Nie babka ani mamka.

Tip č. 6 – Nezakazuj si všetko

Ak si budeš zakazovať všetky koláče a iné dobroty, na 98% to aj tak nevydržíš a začneš nekontrolovateľne jesť všetko dookola. Daj si, na čo máš chuť, uži si to, ale s mierou. 

Zhrnutie

Aj cez Vianoce sa dá nepribrať a jesť zdravo. Naozaj. Vyskúšaj niektorý z týchto tipov. Pomalé, vedomé jedenie, zelovoc, tekutiny a pohyb. Som si istý, že tieto veci pomôžu. Hlavne z jedla nestresuj, je to predsa len jedlo. Uži si ho, ale s mierou.

Prajem krásne sviatky!

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.