3 min čítania

Mentálne bariéry

Ako niekedy povedal Henry Ford – či si myslíš, že to zvládneš, alebo si myslíš, že to nezvládneš, stále máš pravdu. Mentálne bariéry, ktoré si vytvoríme v hlave vedia narobiť šarapatu. Jednoducho si povieme, že niečo nedokážeme a už sa o to ani nepokúšame. Ale možno, ak by si to skúsil, dal by si to. Ak Ťa niečo brzdí, väčšinou je to Tvoja hlavička. Tá je dosť pohodlná. Často je prejsť cez mentálnu bariéru ťažšie ako cez tú fyzickú. Na zamyslenie tu dávam dve štúdie:

Skupina ľudí trénovala 7 týždňov. Bolo im povedané, nech trénujú čo najlepšie vedia. Tým s najlepšími výsledkami potom dajú na 4 týždne steroidy, aby sa mohli zlepšiť ešte viac. Robili drepy, tlaky na lavičke, military press a tlak na ramená v sede. Počas prvých 7 týždňov sa ich výkon zlepšil v priemere o 10 kíl. Čo je priemerne +2,5 kila na každom cviku. Počas posledných 4 týždňov, keď si mysleli, že berú steroidy, ale reálne dostávali len placebo, zlepšili sa v priemere o 45 kíl na týchto štyroch cvikoch. Čo je okolo +11 kíl na každom cviku.
Takže, za 7 týždňov sa zlepšili o 10 kíl. Za ďalšie štyri týždne sa zlepšili o 45 kíl. Kratší čas, lepšie výsledky. Ako je to možné? Je to len vďaka tomu, že si mysleli, že sú na steroidoch. Jediné, čo ich posunulo o toľko ďalej, bolo očakávanie, že ich steroidy robia silnejšími (pričom mali len placebo).

Tréner powerlifterov Veľkej Británie mal 10 zverencov. To sú fakt silní chalani, niečo už nazdvíhali, trénovali roky. Ak sa chceli zlepšovať, pri takých váhach im to už išlo veľmi, veľmi pomaly. Prvý týždeň testoval ich maximálky. Druhý týždeň im podal tabletky s tým, že to sú rýchlo aktívne steroidy. Ich maximálky sa hneď zdvihli o 4-5%. To u nich predstavovalo okolo 10-15 kíl na všetkých cvikoch – drep, bench, mŕtvy ťah. A opäť – zlepšili sa len preto, lebo v hlave mali, že sú na steroidoch (pričom boli na placebe).
Tým to ale nekončí. Trénovali ďalej. Stále si mysleli, že berú steroidy. O ďalšie 2 týždne skúšali maximálky opäť. Avšak tentokrát bolo polovici povedané, že brali len placebo, druhá polovica bola stále v tom, že je na steroidoch. Tí, ktorí si stále mysleli, že sú na steroidoch, dokázali zlepšené výkony zopakovať. Tí, ktorí vedeli, že na steroidoch neboli, sa vrátili na začiatočné hodnoty. Aj keď vedeli, že zlepšenie, ktoré mali, nespôsobili steroidy, ale len to, že si mysleli, že berú steroidy.

Tieto štúdie sú fakt brutálne a ukazujú, o koľko menej si veríme. Akú obrovskú silu v sebe máme, ale nevieme (bojíme sa?) ju využiť. Naše očakávania (či už pozitívne alebo negatívne) veľmi silno ovplyvňujú náš výstup / výkon. O sile placeba som už písal tu. A ak si chceš pozreť, ako nastavenie mysle dokáže ovplyvniť fyziologické reakcie v rámci jedla, prečítaj si o milkshake expertimente.

Mentálny limit jednoducho musíš mať na, alebo nad úrovňou toho fyzického. Trénuj s lepšími, prekonávaj sa. Vtedy sa vieš dokopať k výsledkom, o ktorých si ani netušil, že dokážeš. Ale dokážeš!

navyky uspesnych ludi tomax
Motivácia
Tomáš

Vieme, že fitness nie je len o cvičení a strave. Je to aj o mentálnom nastavení sa. A práve toto Ti prinášam v sérii videí s mentálnym coachom Lukášom Štecákom.

Čítať viac »
ucinne doplnky vyzivy tomax
Doplnky
Tomáš

Minútka čítaniaKtoré doplnky sú účinné (a bezpečné)? Slovenská antidopingová agentúra (SADA) vytvorila podľa Australian Instute of sport klasifikáciu doplnkov výživy. Ide o systém ABC, ktorý

Čítať viac »
ako dlho si zapisovat kalorie tomax
Strava
Tomáš

Zapisuješ si kalórie už vyše roka nonstop? Alebo nevieš, prečo by si vôbec mal zapisovať?

Čítať viac »