10 000+ krokov denne
Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou života. Často ho však máme úplný nedostatok. Aspoň tých 10 000 krokov je jedna z merateľných vecí, ktorých je fajn sa držať. Choď na prechádzku, namiesto výťahu si vyjdi schody, vystúp o zastávku skôr a podobne. Zvýšiš si tým NEAT (non-exercise activity thermogenesis) čo je jedna z častí Tvojho celkového výdaja.
Cvičenie aspoň 3x týždenne
Cvičenie znižuje riziko vzniku chorôb. Pomáha udržiavať zdravú hmotnosť. Zlepšuje držanie tela. Je toho proste kopec, nedá sa proti tomu vravieť nič. Všetci vieme, že by sme mali cvičiť, ale nerobí to každý.
Ak sa k tomu nevieš dokopať, skús napr. 10 postavení sa z gauča a 10 odtlačení sa od gauča (kliky). Na dnes máš odcvičené. Nebolelo to, netrvalo to dlho. Na ďalší deň skús pridať pár opakovaní a možno ďalší cvik. Ak budeš cvičiť istý čas, z tela sa vyplavia endorfíny (hormóny šťastia) a na tomto pocite sa staneš závislý. Hýb sa, bav sa.
Ryba 2x týždenne
Ryby sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Konkrétne DHA a EPA. Tie si naše telo nedokáže vyrobiť, preto ich musíme prijímať z potravy. Vďaka nim naše srdce a mozog fungujú správne.
Taktiež sú brutálnym zdrojom bielkovín. Tuniak či treska sú čistá bielkovina, losos či sardinky obsahujú taktiež množstvo tuku.
Fľaša kefíru/acidka týždenne
Toto fermentované jedlo je niečo ako jogurt, ktorý môžeš vypiť. Niekomu nemusí chutiť vôbec. Aj keď existujú ochutené verzie, tie radšej nechaj na poličke. Daj si len čisté. 1-2 deci denne je super.
Prečo by si ho však mal piť? Je zdrojom probiotík, ktoré sú pre naše telo vitálne. Štúdie naznačujú, že kefír pomáha s imunitným systémom, tráviacim traktom a posilňuje kosti.
Sójový produkt a strukoviny aspoň raz týždenne
Hmm tofu a fazuľa, veľmi lákavé, že? Tofu obsahuje
fytochemikálie, ktoré sú protizápalové. Taktiež má vysoký obsah bielkovín a množstvo vitamínov a minerálov. Ďalšími sójovými produktmi sú napr. tempeh, sójové mlieko či jogurt.
Strukoviny sú taktiež bohaté na
antioxidanty, takže pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek. Sú najmä zdrojom sacharidov, avšak obsahujú taktiež dosť bielkovín. Tu sa o nich dočítaš
viac.
80/20
Asi najdôležitejšia časť. Aspoň 80% jedál by malo byť čo najmenej spracovaných. Jednoducho tých, ktoré sa označujú ako zdravé. Zvyšných 20% môže (ale nemusí), byť doplnených niečím, na čo máš chuť a je označované ako menej zdravé.
A prečo nie 100% zdravého? Prečo tu nechávam priestor aj pre nezdravé? No preto, lebo ak niečo z jedálnička vyradíš (väčšinou to, čo máš najradšej) tak to potom chceš najviac. Lebo sme ľudia a máme rôzne chute. Niekedy na sladké, niekedy na slané. A dáme si ho. Dôležité je, ako na to zareagujeme. Či nás to položí a opustíme sa úplne, alebo to berieme v pohode, lebo vieme, že drvivá väčšina našej stravy je výživná.
Hľadáš dlhodobú udržateľnosť, balans.
Úsmev nonstop
Stress management je posledným bodom. Snaž sa znižovať hladiny stresu čo najnižšie. Jedným z kľúčových bodov je aj zlepšenie spánku.
Pohybom sa máš baviť, nie ním trpieť. Ak beháš len preto, lebo to páli veľa kalórií, nie je to správny prístup. Možno Ťa behanie nebude baviť vôbec, ale to nevadí. Hľadaj ďalej a nájdeš tú svoju aktivitu, pri ktorej Ti čas zbehne ani nevieš ako, zašportuješ si a máš zo seba dobrý pocit.