Dajte mi follow
0
Počet produktov v košíku: 0

50 dní som si každý deň dal niečo, na čo som mal chuť. Ako to dopadlo?

50 dní som si každý deň dal niečo, na čo som mal chuť. Ako to dopadlo?

“Ahoj, dnes sa chystám na oslavu. Je možné, aby som pribrala po kuse torty? Mám z toho celkom strach.”

Citujem správu, ktorú som nedávno dostal na IG. To je len jedna z mnohých, ktoré ma presvedčili, aby som spravil niečo takéto.

Týmto som chcel ukázať, že je úplne zbytočné takto zmýšľať a báť sa konkrétneho jedla. Ľudia sa boja sladkého, slaného, piva, ovocia, pečiva atď. Asi podľa toho, aký článok čítali. Alebo aký tréner / poradca im čo povedal. Mám skúsenosť, že jedna baba mala veľmi rada cestoviny. Avšak celý stravovací “plán” bol postavený na low-carb. Takže big no-no pre jej obľúbené špagety. Vôbec sa nepozeral na jej bežnú a obľúbenú stravu. Takže ich nemohla jesť. A vydržala asi tak týždeň.

Dal som si teda “výzvu”, kde počas 50 dní každý deň jem niečo, čo sa považuje za nezdravé a zdokumentujem to. Jedol som kadečo, na čo som mal chuť. Či to bola horalka, pivo s kamošmi, chlebíčky na oslave, burger v meste. Takto by som mohol pokračovať. Vlastne som len dokumentoval to, ako normálne fungujem, nič špeciálne. Kto ma pozná tak vie, že mám úchylku na sladké a seknúť s ním by som nevedel.

Tu je všetko „nezdravé“, čo som za tých 50 dní zjedol. Niektoré dni boli ako za 2 (posedenie / oslava), preto obrázkov nie je 50.

Na druhej strane, nebolo to len o tom, že by som mal jesť nezdravé veci. Väčšinou som jedol kvalitné a výživné jedlá – chcem predsa fungovať zdravo. Vajíčka, vločky, chudé mäso, mliečne produkty. Tieto piliere mojej stravy som mal denne, a k tomu pridal to, na čo som mal práve chuť. 4 týždne som si sledoval stravu v appke, potom som bol doma / na výlete atď, tak som sa 3 týždne riadil podľa toho, čo som už naučený (Ruka ako odmerka).

Fyzickú aktivitu som mal takmer takú, ako aj predtým. Avšak, keďže som mal zlomenú ruku, cvičenie bolo komplikovanejšie. Nemohol som cvičiť vrch, takže som šiel len nohy, brucho, po odstránení dlahy som pridal beh. Netrénoval som každý deň a 2-fázovo, neboj. Taktiež som si sledoval kroky – snažil som sa mať v priemere nad 10 000 denne.

Vedel som, že:

  • ak aspoň 80% stravy bude kvalitnej, môžem mať do 20% menej kvalitnej / menej výživnej stravy – teda dať si čo chcem v zdravej miere
  • ak budem v jemnom kalorickom deficite a držať bielkoviny vyššie, tuk pôjde dole – čo bol cieľ

Najlepšie na tom je, že po tejto “výzve” sa nevraciam do normálu, kde by ma čakal jojo efekt. Pretože tak to je u väčšiny diét. Obmedzuješ sa na nejaký čas, naschvál neješ toto či tamto. Ok, asi to bude fungovať, lebo budeš v deficite. Ale diéta je časovo ohraničená, raz skončí. A Ty sa vrátiš do nejakého normálu, bežného života. Bum, zrazu si dáš aj to pečivo, ktoré bolo nezmyselne vyradené z jedálnička. Sem-tam nejakú sladkosť spolu s výčitkami a kilečká pôjdu naspäť. Tento začarovaný kruh nemá zmysel.

Môj výsledok nie je svetoborný, viem. Nejdem sa vyhovárať na to, že som nemohol poriadne cvičiť (aj keď ma to zbrzdilo). Avšak, mal som úplne príjemný a udržateľný režim, pričom šlo 1,6 kg tuku dole. Možno málo? Vôbec mi to nevadí, postupne to pôjde ďalej a dostanem sa kam chcem. Cítim sa super, som ľahší, rýchlejší pri behu a silnejší v nohách (v relatívnej sile – teda absolútna sila / hmotnosť tela). Nie som psychicky vyčerpaný, ako by som určite bol po nejakej diéte.

kazdy den sladke tomax
kazdy den sladke tomax
kazdy den sladke tomax

ZHRNUTIE:

Pointa nie je to, že: “Aha, on jedol hocičo a šlo mu to, môžem aj ja.” Ale to, že si môžeš aj denne užiť to, na čo máš chuť, ak sa držíš pár princípov. Nejakým spôsobom si strážiš kalorický príjem (sledovanie kalórií v appke – stiahni návod „Ako pracovať s MyFitnessPal“ / kontrola porcií – článok ruka ako odmerka), máš bielkovinový zdroj v každom jedle, vhodný zelovoc v každom jedle a ješ najmä kvalitné veci s trochou toho, po čom Tvoje srdce túži.

Ak sa chceš naučiť ako na to, môžem Ti to vysvetliť počas konzultácie alebo spoluprácou v podobe online coachingu. Neváhaj sa mi ozvať a čokoľvek sa spýtať, napr. na Whatsappe.

Ak sa Ti článok páči a chceš pomôcť kamošom, zdieľaj im ho 🙂

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.