Dajte mi follow

Keď Ti je váha na nič. 7 lepších spôsobov, ako si sledovať, či Tvoj stravovací plán funguje.

Keď Ti je váha na nič. 7 lepších spôsobov, ako si sledovať, či Tvoj stravovací plán funguje.

Cieľ – schudnúť. Jediné, čo si chce človek sledovať, je váha. Ak sa po čase nehýbe, berie to ako zlyhanie. Avšak nemusí to tak byť. Ak si na svojej ceste poctivý a rozumný, stane sa, že sa to číslo stopne. Tu máš ďalšie veci, ktoré ukazujú na progres bez toho, aby sa váha menila.

1.Po jedle sa cítiš zasýtený a spokojný

Cítiš, že si stále hladný? Tak, že už aj vieš, že by si mal prestať jesť, ale stále pokračuješ. Spomeň si na ten balík čipsov naposledy…Keď trávime jedlo, črevá posielajú signály do mozgu o tom, koľko energie sme prijali a ako by sme mali zaistiť zasýtenie. Preto, aby sme už vedeli, že máme dosť. Avšak všetky ultra-spracované jedlá sú také kaloricky a chuťovo nabité, až cinkne jackpot a hovorí Ti: “zjedz všetko, kým je! Zásobme sa. S týmto vydržíš na pár dní!” A keďže je junk food taký neskutočne dostupný (a hrozivo lacný), ľudia majú takýchto zásob dostatok. Jedia toho teda veľa, avšak zasýtenie je mizerné. Nejaké výživové hodnoty je zbytočne vôbec spomínať.

Ako vyzerá progres?

Ješ pomaly. Reálne cítiš jedlo, ktoré ješ. Vyberáš si čerstvé potraviny. Ovocie, zeleninu, ryby, strukoviny…Týchto potravín môžeš zjesť relatívne väčšie množstvo. Tým pádom si viac nasýtený a máš menšie nutkanie na junk. Áno, je to reálne a je to jeden z prvých príznakov toho, že máš dobre nastavenú stravu. Dokonca sa nemusí ani hýbať ručička na váhe.

2. Máš viac energie

Možno si už ani nepamätáš, kedy si sa naposledy necítil unavene. Neznášaš budík. Poobede bez kávy a cukru nevieš existovať. Pravdepodobne ješ priveľa spracovaného jedla. Možno cukru. Tým pádom asi nemáš ani dostatok mikroživín – vitamínov, minerálov atď. To všetko sa premietne do toho, že nemáš energiu a nevieš sa sústrediť.

Ako vyzerá progres?

Jedného dňa sa zobudíš 2 minúty pred budíkom. Cítiš sa… v pohode? Nepotrebuješ 4 espressá na to, aby si bezducho refreshoval mail. Si fresh, v strehu. Dokonca aj o 15-tej na inokedy nudnom meetingu. Máš energiu vo fitku, zrazu sa hráš s deťmi alebo naháňaš so psom. Správna strava Ti dáva energiu. Nemáš sínusoidu, kde si raz hore a raz dole. Počas celého dňa si konštantne v pohode.
Dokonca sa nemusí ani hýbať ručička na váhe.

3. Lepšie spíš

Spánok je brutálne dôležitý. Omieľa sa to z každej stravy. Ale niekedy proste nemôžeš zaspať. Prehadzuješ sa zo strany na stranu a stále nič. Máš z toho nervy. Myslíš si, že tých 6 hodín (biedne kvalitného) spánku Ti stačí. Dôvodov na zlý spánok môže byť mnoho: stres, starnutie, hormonálne zmeny, cestovanie, príliš veľa svetla pred spánkom, kávička na chuť o štvrtej poobede… Strava hrá taktiež veľkú rolu. Ťažké jedlá na noc, alkohol, kofeín, nedostatok mikier atď.

Ako vyzerá progres?

Na večer sa uspokojíš s malým pohárom vína, ktoré si pomaly vychutnávaš – namiesto dvoch. Od obeda už nepiješ kávu (lebo kofeín je v tele ešte niekoľko hodín a narušuje spánok). Večeru taktiež nemáš za troch, ale je ľahká, lebo Ti to robí dobre (aspoň Ťa už nenaháňa v sne nejaké strašidlo). Máš svoju rutinu a zaspíš do 10 minút. Dokonca vstávaš opäť pred budíkom a s trochou viac energie.

*Tryptofán, aminokyselina vo vysoko kvalitných zdrojoch bielkovín, je prekurzorom serotonínu, ktorý sa premieňa na melatonín, a ten podporuje spánok.

4. Oblečenie Ti sedí lepšie

Dnes je ten deň. Ideš si obliecť tie šaty, ktoré vždy na seba nacapíš len tak tak, ak deň predtým neješ a nepiješ. Avšak dnes to ide v pohode. Ale naozaj v pohode. Už nemusíš zadržiavať dych a obávať sa, z ktorej strany povolia.
Alebo ak si chalan, to tričko, v ktorom si vyzeral ako vešiak, Ti už sedí fakt dobre. Hrudník (nie “man boobies)Ti je pekne vidno a rukávy sa Ti obťahujú okolo bicepsu.

Ako vyzerá progres?

Svaly sú o niečo hustejšie než tukové tkanivo. Takže ak sa zlepšujeme, váhovo sa nemusíme hýbať nijako. Tuk ide preč, svaly pribúdajú. Perfektné znamenia. Mužom sa zväčšujú ramená, “plachty”, zadok. Avšak pás a boky sa zmenšujú. Ak si baba, môže sa pokojne stať, že jemne priberieš na váhe, ale konfekčnou veľkosťou ideš dole.

Aj preto je vhodné sledovať taktiež miery na metri. Tu máš videonávod, ako na to.

5. Máš lepšiu náladu

“Keď si hladný, nie si to ty.” Určite túto vetu poznáš z reklamy na Snickersku. Niekedy sa môžeš cítiť nervózny, nahnevaný, hangry.

Ako vyzerá progres?

Vhodne vyskladaná strava má veľký dopad aj na Tvoju náladu, emočné a mentálne zdravie. Cítiš sa:
-sebavedome
-že všetko je možné
-dokážeš to
-lepšie poznáš sám seba
-koncentrovaný
-skúšaš nové veci
-motivovaný

Všetko tieto pozitívne zmeny sú vlastne výsledkom zmeny stravovacích návykov. Ak skúsime niečo nové a darí sa nám v tom, máme tendenciu pokračovať ďalej. Ak má telo a najmä mozog všetky potrebné mikrá (z vhodnej a pestrej stravy), vtedy vie fungovať naplno a správne regulovať naše emócie.

6. Si silnejší a vydržíš viac

Zo začiatku pri zmene stravy si sa možno cítil pri tréningoch naprd. Slabo, pomaly, nekoncentrovane. Boli svalovky, únava.

Ako vyzerá progres?

-Používaš rovnakú váhu, ale s väčším rozsahom pohybu.
Namiesto tých polovičných “drepov” sú to už drepy naozajstné. Teraz sa už tie členky, kolená a bedrá ohýbajú ľahšie. Zvládneš sa zohnúť po spadnuté pero, vieš sa normálne postaviť zo záchodu.

-Nemávaš až také svalovky.
Intenzívne cvičenie a nové pohyby vytvárajú mikrotraumy – drobné trhliny vo svalových vláknach – ktoré musíme znovu vybudovať. Tento proces opravy je dobrý – je to to, čo nám pomáha stať sa silnejšími, zdatnejšími a svalnatejšími – ale zozačiatku to bolí. Zápal stúpa. Ako sa budeš zlepšovať a zásobovať svoje telo výživnými látkami, aby sa obnovilo, zápal bude postupne klesať a proces obnovy sa bude zrýchľovať.

-Celkovo spravíš viac práce a cítiš sa lepšie.
Jednoducho vládzeš viac. Už Ťa 3-kilometrový poklus nedostane. Teraz zvládneš túto vzdialenosťou behom v slušnom tempe. Dokonca si pridávaš. Vedome hľadáš pohyb.

 

7. Je to viac životný štýl než nejaká “diéta”

Diéty nefungujú. Koľko si ich už skúšal? Koľko z nich fungovalo? 🙂 Ak by bola jedna správna, asi by Ti stačila, či? Tieto krátkodobé, často extrémne hecovačky jednoducho nefungujú. Nie sú dlhodobo udržateľné. Lebo život.

Ako vyzerá progres?

No proste…žiješ. Počas dňa si v pohode, nemáš v hlave, že si “na niečom”. Zdravé stravovanie už nie je nejakou novou vecou, na ktorú musíš myslieť. Už to je proste súčasť Teba.
-Už nechceš spracované jedlo. Hľadáš celé potraviny.
-Myslíš dopredu a máš plán. Ak vieš, že Ťa čaká náročný deň, pripravíš sa naň. Či už je to navarením si jedla, prezrením si menu v reštike, do ktorej pôjdeš a podobne.
-Už to nedose***š. Pozrime sa na to “normálne”. Stále si dáš kúsok z narodeninovej torty. A aj ten popcorn v kine. Už to ale neberieš ako “zlé”, “zlyhanie”, “nezdravé”. Berieš to ako občasné potešenie v bežnom živote. Vieš, že máš balans a máš to pod kontrolou. Užiješ si ich a pokračuješ ďalej v čerstvom, celom jedle, tak ako to už robíš bežne.

Čo robiť ďalej?

Pridaj, neuberaj
Ak máš v hlave “diétu” a “nezdravé jedlo”, skús to otočiť. Nevyhýbaj sa fast foodu alebo dezertu. Jednoducho pridaj toľko zdravého (zelenina, ovocie, chudé mäso, voda), až kým je miesta pre jedlo, ktoré nepodporuje Tvoje ciele, jednoducho menej. A taktiež sa pozeraj na to, čo vieš získať, a nie stratiť – svaly, silu, sebavedomie, energiu.

Meraj a osláv svoj progres
Aj malý progres je progres. Sleduj si rôzne malé zmeny a výsledky a buď na ne hrdý.

Zameraj sa na malé veci
Miniciele sú lepšie než megaciele. Dnes. Týždeň. Najbližších 10 minút. Sústreď sa na prítomný okamih.

Možno potrebuješ externú pomoc
Ľudia často potrebujú niekoho nad sebou. Nie doslova, to by bolo čudné. Ale niekoho, kto ich bude podporovať, sledovať v procese, radiť. Skús si mrknúť premeny mojich ľudí a pridaj sa k nim 🙂 
Mrkni sa na môj online coaching.

 

-https://www.precisionnutrition.com/ways-to-know-if-your-nutrition-plan-is-working

benefity cvicenia tomax
Cvičenie
Tomáš

Cvičenie nie je len o fyzične. Tu sú jeho ďalšie parádne výhody.

Čítať viac »
Strava
Tomáš

Priberanie môže byť pre niektorých ľudí rovnako náročné ako chudnutie. Ak sa snažíš pribrať, tu je niekoľko tipov.

Čítať viac »
Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! tomax
Cvičenie
Tomáš

Baby, fitkom NEbudete vyzerať ako muži! Ak si žena, ktorá sa silovému tréningu vyhýbala ako Boris kondómom, je čas to zmeniť. Prečo? No, na začiatok

Čítať viac »

Newsletter


Užitočné info a extra ponuky, (ne)pravidelne do Tvojho mailu.

Ukážem Ti, ako sa baviť pohybom a žiť zdravšie. Jednoducho, dlhodobo, v bežnom živote.