Neješ v pokoji
Nemáš čas, tak ješ cestou v aute. Alebo keď ideš do práce a zároveň scrolluješ na mobile. Hovoríš tomu raňajky…Avšak, ak ješ takto stále, telu ťažšie dôjde to, že si plný. Ukázalo sa to v jednej štúdii, v ktorej porovnávali ľudí, ktorí boli pri jedení rušení / neboli rušení. Tí, ktorí mali pokoj, hlásili menšiu túžbu zjesť celý tanier jedla. Na druhej strane tí, ktorí boli rušení, prejavili túžbu zjesť takmer všetko, čo bolo na tanieri. Takéto správanie môže viesť k prejedaniu (jedlo pred telkou, nooo, to je ono). Ak ješ v kľude a pomaly, je to spojené s nižšími chúťkami a emočným prejedaním.
Ješ príliš rýchlo
Dajme tomu, že už neješ pred telkou alebo s mobilom v ruke, stále ješ rýchlo. Jedlo do seba len nahádžeš. Čítiš vôbec jeho chuť? Vôňu? Štruktúru?
Pre telo je naozaj ťažké takto vedieť, kedy si naozaj zasýtený. Pocit zasýtenia nastupuje po cca 20 minútach. Preto spomaľ. Prežúvaj pomaly a poriadne. Pomedzi sústa sa napi vody. Skús urobiť z jedenia spoločenskú aktivitu a jedz so svojou polovičkou / kamošom / rodinou.
Nabíjajú s Tebou hormóny
Ak si stále v strese, kortizol (hormón stresu) sa zvyšuje, čo Ti môže okrem iného spôsobiť zvýšený apetít. A práve vtedy máš chuť na hyperpalatabilné (tie strašne chutné, ale nezdravé) jedlá, ako napr. rafinovaný cukor v sladkostiach.
Menštruačný cyklus môže u žien taktiež spôsobiť väčší apetít a chúťky.
Na aspoň určitú kontrolu takéhoto stresu skús aktivity ako cvičenie, čítanie, kecanie s kamošmi, zapisovanie si pocitov, meditáciu atď.