
2 min čítaniaPrečo by si mala cvičiť silovo? Neboj sa strojov a ťažších činiek. Práve naopak, choď do nich! Silový tréning
Často mi chodia požiadavky ohľadom jedálnička. Či by som ho vytvoril, lebo cieľ klienta je taký či onaký. Moja odpoveď je – môže byť, ale radšej dajme coaching. Prečo? Zistíš v tomto článku.
Ak chce niekto podporiť svoje cvičenie či snahu o celkový zdravší lifestyle, tak vie, že skôr či neskôr k tomu treba pridať aj stravu. Čo mu napadne ako prvé? Jedálniček. Nejaký presný plán jedál s časmi, kedy ich jesť. A to je normálne. Je to taký zvyk, ktorý dlho fungoval a asi aj naďalej bude. Jednoducho, tréner mi to spíše a idem.
Takže, v čom je problém jedálničkov?
“Jedz presne túto vec, v presne tomto množstve a presne o tomto čase.”
Takže plán vyzerá napr. takto:
Raňajky – 7:00
-3 vajcia
-miska zeleniny
-2 toastové chleby
Desiata – 10:00
-proteínová tyčinka
-hrsť orechov
Obed – 12:30
-120g kuracích pŕs
-60g ryže
-1/2 avokáda
-miska zeleniny
Večera – 17:00
-cottage cheese
-jablko
Dostaneš toto a vravíš si: “Super, mám plán, len sa ho podržím a pôjde to!”
Iba že by…to nebolo také jednoduché. Bráni v tom prílišná striktnosť a dlhodobá neudržateľnosť.
1. Nedokážeš sa udržať na tomto pláne
Poznáš to, môžeš byť namotivovaný na 110% (väčšinou tak prvé 3 dni), a potom sa niečo stane. Do cesty príde normálny, reálny život:
-si zaneprázdnený
-nemáš so sebou pripravené jedlo
-musíš ostať dlhšie v práci
-vždy má niekto oslavu, je nejaká párty
-už máš dosť stále tých istých troch vajíčok o 7 ráno
Môže sa stať to, že Ti to začne liezť na nervy a vyhodíš plán do koša. Rovnako ako peniaze a čas, ktorý si do toho investoval.
2. Držíš sa ho perfektne. Až priveľmi
A príliš dlho. Stravovacie plány by mali byť krátkodobé. Napríklad, ak si baba kúpi motivačné (o číslo menšie) šaty a chce sa do nich o mesiac zmestiť. Alebo týpek chce byť ľahší o 4 kilá, lebo má o 5 týždňov polmaratón. To je ok. Telo sa vie adaptovať na striktnú stravu, avšak nie dlhodobo. Neskôr sa môžu objaviť nepríjemnosti s týmto stravovacím návykom (mentálne, metabolické, hormonálne atď.). Stresuješ, ak nemáš svoje presné jedlo. Alebo Ti kvôli málo pestrej strave chýbajú rôzne mikroživiny. A to nechceš.
Okej, aj ja mám v ponuke napísané, že pri coachingu poskytnem 2 dni vzorového jedálnička. Ale robím to preto, lebo ľudia niekedy nemajú ani šajnu, čo by mali jesť a ako to má vlastne celé vyzerať. Slúži to ako odrazový mostík k tomu, aby boli neskôr samostatní a netočili sa v kruhu trendy diét a jojo efektov.
Cieľom môjho coachingu je naučiť ľudí mať väčšiu kontrolu nad jedlom, viac sa hýbať, a pritom sa baviť. Pozri si niektoré veci, na ktorých pracujeme:
Jednoducho, robiť malé, lepšie a zdravšie rozhodnutia v každodennom živote. Vytvoriť si vhodné návyky a rutiny. Dať si sem-tam to, na čo mám chuť, ale s mierou. No ale stačí, nemôžem tu predsa prezradiť všetko . Toto sú niektoré body, na ktorých s klientmi pracujeme. Keď sa k tomuto všetkému dostaneme, zlepšíme a klienti si pôjdu za svojím cieľom – vtedy to je výhra ako pre mňa, tak aj pre klienta.
Aktuálnu ponuku služieb nájdeš na tomto odkaze.
Ak chceš, dokážeš to. Čekni si krásne príklady premien.
„Daj človeku rybu a nakŕmiš ho na deň. Nauč ho loviť a bude zasýtený po celý život.“
Proste mysli na dlhodobú udržateľnosť v normálnom živote, ktorý žiješ. Nie na striktný, nemenný plán, pri ktorom, ak sa niečo stane, nevieš čo urobiť.
Ďalšie články:
2 min čítaniaPrečo by si mala cvičiť silovo? Neboj sa strojov a ťažších činiek. Práve naopak, choď do nich! Silový tréning
3 min čítaniaSila vôle je obmedzená Dôjdeš večer z práce. Sedíš pred telkou. Vieš, že v tej svojej tajnej skrinke
Chceš niekoľko rád o tom, ako spraviť rok 2023 zatiaľ najzdravším v živote? Klikaj sem